Немојте се изненадити ако вас по доласку у отаџбину затекну пореска решења за имовину значајно увећана у односу на претходну годину и ако вам много тога при обрачуну не буде јасно. Разлог већим рачунима, у неким општинама чак и три пута није увећана пореска стопа већ то што се порез за 2013. годину другачије обрачунава, односно све оне олакшице које су важиле до сада, од ове године су укинуте или су умањене.
– До сада је важило умањење од 40 одсто за обвезника који станују у кући, односно стану који се опорезује и плус по 10 одсто умањења по члану породице, максимално за три особе, тако да је по овом основу максимално умањење било могуће до 70 одсто. Такође, и по основу амортизације стана је било максимално умањење до 70 одсто. Сада по основу становања власника може да дође до умањења пореза до 50 одсто, а по основу амортизације, односно старости стана максимално до 40 одсто висине пореског задужења – објашњава за “Вести” Зоран Јовичић, порески контролор у Општини Голубац, где ће по новом начину обрачуна порези бити увећани од 20 до 30 одсто.
За кога важе олакшице?
У Општини Голубац, једној од комуна у Источној Србији, познатој по томе што велики број тамошњег становништва зарађује за живот у иностранству, кажу да ће постојеће пореске олакшице важити и за дијаспору. Како објашњава порески контролор Зоран Јовичић, уколико наши људи који раде у иностранству имају пријављено пребивалиште на територији општине, они имају право на умањене по основу становања, без обзира на то што већи део године проводе на раду у другим земљама.
Не ради се, дакле, како тврде у општинским управама, о самовољи локалне власти, већ о примени закона по којем више није могуће на основу пореског кредита или амортизације стана смањити порез и до 70 одсто. Односно, порезнике при обрачуну више не спутавају ограничења која су важила у 2011. и 2012. години, а коју је Влада Србије подржавала, пре свега због социјалног мира.
Сада када су државне и општинске касе испражњење, закон је почео да се примењује у потпуности, а дата су овлашћења општинским властима да одређују висину пореске стопе али она не може бити већа 0,4 одсто од вредности имовине.
Уз све то, од ове године се за обрачун користи тржишна цена квадрата коју утврђује Републички завод за статистику, а она је по правилу већа од оне по којој власник на слободном тржишту може да је прода, о чему сведочи пример једне Чачанке.
– Добила сам решење за плаћање пореза на стан с износом који је три пута већи него прошле године. До сада сам плаћала 2.000 динара, а сада је решење на преко 6.000 динара. У општини су ми рекли да су применили тржишну вредност стана у којем живим. Јесте он у центру Чачка, али нема шансе да могу да га продам по 1.500 евра, како ми то општинари кажу – жали се пензионерка из Чачка, која ће тако морати да издвоји чак трећину пензије за порез на стан.
Београд најскупљи
Град Београд је одлучио да не повећава порез на имовину коју грађани плаћају ове године. Порези у српској престоници су због веће пореске основице, односно веће тржишне цене стамбеног простора у просеку већи него у другим градовима, при том износ зависи од тога да ли се непокретност налази у строгом центру или у неком приградском насељу, где је пореска основица мања.
Основица се разликује од општине до општине, па тако у Чачку она износи 1.500 евра док у Општини Голубац цена квадрата стамбеног простора која служи као пореска основица је око 400 евра (46.228 динара).
Вести
?????????????????????????????????????????????????????????????????