Србија

ПОРОДИЦА ОСМАНИ И ПРИВАТИЗАЦИЈА НА КОСМЕТУ

Државна имовина (Републике Србије) нелегално се приватизује на Космету, у корист албанским бизнисмена – уз помоћ српских политичара

Није непознат податак да породица Османи са Косова у последње време купује фирме и локале у власништву српских државних предузећа на северу Космета. Оно што је, међутим, мање познато јесте ко су људи који једном од чланова ове у Европи познате фамилије, Исмету Османију (званом Цури) омогућавају откуп српских државних некретнина.
Прича би могла да почне од српске бизнис-фамилије Миљковић чије су грађевинске фирме на Косову познате по гласинама о изградњи путева и објеката које нико никада није видео, пословима добијеним наизглед волшебно и о неплаћању дневница физичким радницима који су долазили на север Космета из тзв Долине гладних (централна Србија) и враћали се празних џепова. Фамилија Миљковић, међутим, показала је патриотизам улажући „материјал“ за постављање барикада на северу и правећи (бесплатно) алтернативне путеве, лета 2011.

Бранко Миљковић, председник Привредне коморе Косова и Метохије, власник је фирме „МБ Миљковић“ и живи у Београду. Његов млађи брат Александар и он често долазе на север где сарађују са грађевинском фирмом „Кастриоти“ (власници Арбнор и Авдија Спахију) са којом су добијали послове на Унмиковим тендерима, као и на пројектима које је финансирала влада Косова. Миљковићи су, иначе, међу (већим) финансијерима СПС са Косова, својевремено су финансирали одбрану Сретена Лукића у Хагу, а фирме „посестриме“ (Маб цомпанy и Мба цомпанy) у своје београдске послове уписују рад на Газели, заобилазници итд. Отац браће Бранка и Александра Миљковића, Миливоје, добио је велике послове попут изградње типских кућа и аутопутева у Африци.

Једна од фирми у власништву Миљковића је и фирма „Ратко Митровић“, а директор те фирме је Дејан Раденковић – човек из СПС и са, вероватно, највише функција на Косову. Једна од битних за овај посао је Раденковићева функција заменика председника Одбора за урбанизам и грађевинство за Косово и Метохију. Нису неважне ни оне у Одбору за Косово и Метохију, затим у Одбору за финансије, Одбору за саобраћај и везе, и мање битно – чланство у групама за пријатељства (Аустрија, Велика Британија, Македонија…)

Дејан Раденковић, значајни функционер СПС, такође блиско сарађује и пријатељ је са Слободаном Петровићем, председником Самосталне либералне странке и замеником Хашима Тачија. Овај функционер СПС одлази у кућне посете Слободану Петровићу, и то џипом регистрованим на Миљковићеву фирму „Ратко Митровић“. У том друштву, близак Петровићу и Раденковићу, виђан је и Дино Асанај, Албанац са великим утицајем у круговима ШИК-а (Тачијева обавештајна служба) и високи функционер Косовске агенције за приватизацију. Петровић је члан борда за приватизацију и, поред Асанаја, незаобилазан је фактор у куповини било чега (а што је било власништво Републике Србије) на Косову.
Преко Петровића и Асанија, Исмет Османи купио је робну кућу у Лепосавићу – за 170.000 евра, што је бар четири пута мање од реалне цене, а на име извесног Д.М. , Србина из северне Митровице (име познато редакцији); затим неколико локала бивше трговинске фирме „Луx“ на северу Косова, а у процесу је и куповина фабрике „Кристал“ у Лепосавићу. Недавно је у Јарињу откупљен и каменолом од стране извесног Александра Михајловића (из Грачанице) за којега извори КПС основано сумњају да је само фиктивни власник а да је каменолом у Јарињу заправо купио Фадиљ Демири, близак сарадник Асанија и Тачија. Из тог каменолома одвози се камен који широм Косова служи за изградњу објеката, путева и има примену у индустрији.

Недавно је, под чудним околностима и без објашњења, по налогу Дејана Раденковића, смењен председник општинског одбора СПС за Косовску Митровицу (Љубиша Маравић) и на то место постављен је млади Нинослав Ђерић, који блиско сарађује са Г17 (на локалу, човек је анониман иначе) , а и са КПА (Косовска поверилачка агенција за регион Митровице).
Када су прошле године чланови Петровићевог СЛС били званично примљени код Славице Ђукић Дејановић, да поентирамо, то је деловало необично – с обзиром на то да Република Србија не признаје државу у којој је СЛС део владе, те да председница Скупштине Републике Србије не би смела да угости људе које би, по уставу РС, требало ухапсити. Међутим, пословне везе (као у случају Дејана Раденковића) и породичне (у случају Вељка Одаловића – чији је рођак Бојан Стојановић, председник косовске општине Грачаница, такође члан СЛС) са појединим деловима владе РС могле би да послуже као одговор.

Дејан Раденковић и један од његових послодаваца, Миљковићи, могли би да послуже као парадигматски одговор на питање – зашто је Србија с једне стране на сав глас инсистирала да Срби са Косова не изађу на изборе квазидржаве, а са друге стране управо са представницима власти те квазидржаве радила на нелегалној приватизацији – то јест продаји српске државне имовине албанским бизнисменима чија су кривична дела релативно позната јавности у Србији и региону.
Криминална приватизација на Косову, било је јасно, не може да се одвија без допуста неких кругова у Београду. Оно што се сада, међутим, дешава је хаос у којем вероватно ни страначки шефови представника државе Србије на Косову више не знају шта њихови кадрови, и са ким, раде.

 

Балкан магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!