Србија

Породиљама неисплаћене зараде и неоверене књижице

Труднице у Србији муку муче због неуплаћених здравствених доприноса, а породиље због неисплаћених накнада. Надлежни у држави тврде да они чине све да ни труднице ни породиље не би имале проблема, али их пракса демантује.

Наиме, иницијатива Министарства здравља да се омогући бесплатно лечење за труднице и без здравственог осигурања још није реализована. Труднице којима послодавци нису уплатили доприносе не би смеле због тога испаштати, а ипак се управо то догађа. Оне су туђом кривицом и непоштовањем закона остале без оверене здравствене књижице, а самим тим и могућности да иду на контролу трудноће. Иницијативу да им се књижице овере барем на три месеца прихватио је Републички фонд за здравствено осигурање, али одредба да труднице могу код лекара само с потврдом још није реализована. Очекује се да би то могло да се деси већ од данас, али званичних потврда јуче није било. Када РФЗО изда саопштење, све труднице ће добити посебну потврду на основу које ће, као и сви други грађани који имају оверену здравствену књижицу, моћи користити здравствену заштиту у наредна три месеца.

С друге стране, многе породиље већ месецима нису примиле надокнаду за породиљско боловање зато што послодавци нередовно уплаћују те принадлежности иако у Министарству рада и социјалне политике тврде да новац за породиљска боловања редовно уплаћују. У Министарству рефундирају новац за породиље послодавцима онако како пристижу захтеви и докази да су уплатили породиљама. Министарство рада и социјалне политике директно уплаћује само продиљама које су самостално запослене и немају друге запослене. (Има случајева да послодавац од државе тражи рефундацију за породиљско боловање, али га не прослеђује породиљама већ га задржава за себе). Неке породиље су се одлучиле да туже послодавца због закидања на боловању, али пошто судски процеси трају дуго, дешава се да оно што им месечно припада добију тек после годину дана.

Удружење “Родитељ” је покренуло иницијативу да Министарство рада и социјалне политике, када је већ ту обавезу на себе преузела држава а не послодавац, надокнаде исплаћује директно породиљама, али и поред обећања то још није заживело. Драгана Соћанин из тог удружења објашњава да постоји механизам да држава новац за породиљске и трудничке накнаде уплаћује директно женама на рачун, да су се обратили Министарству финансија, те да су се они начелно сложили, али само усмено.     

  Љ. Малешевић

Због лошег искуства одричу се материнства

За време породиљског боловања жене примају просечну плату на основу дванаестомесечне зараде пре одласка на боловање. Накнаду примају годину дана, а оне које роде треће дете две године. Много је жена које се управо због лошег искуства породиља код дисплате породиљског боловања годину дана одричу материнства јер немају друга примања.

 
Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!