Лазовић је један од чланова организоване криминалне групе, која је, како су пренели црногорски медији, формирана 2018. године. Према наводима црногорског специјалног тужилаштва, на челу криминалне групе су Никица Тодоровић и Дамјан Вукашиновић. Тодоровић, Ранко Стојовић, Милица Букилић, Јован Ерцеговић, Милован Лоло Лаковић и Дарко Гиљача ухапшени су 11. марта, а потом и спроведени у Истражни затвор у Спужу, док се за Радојем Радуловићем, Дамјаном Вукашиновићем и Зарином Каркељом још трага, пренели су црногорски медији.
Драгана Простран из Подгорице пуштена је крајем јула да се брани са слободе. Она је претходно ухапшена у Немачкој покрајини Хесен по међународној потерници коју је за њом расписала канцеларија Интерпола у Подгорици.
Тодоровић и Вукашиновић су почетком марта 2018. године, како се сумња, организовали криминалну организацију, чији је план био да делује на међународном нивоу. Клан је шверцовао дрогу из Јужне Америке у Европу.
Тодоровић је, како се наводи у наредби за спровођење истраге, финансирао кријумчарење кокаина, давао инструкције о начину обављања криминалних активности, „усмеравао и координисао акције осталих чланова групе на састанцима у просторијама свог ауто-сервиса ’Монте Цар’ у Подгорици”.
Задатак Стојовића, како се наводи, био је да користећи фалсификовани пасош на име Марко Рудек постане власник брода „Флорида 2”, којим ће се кријумчарити дрога, као и да даје инструкције посади о шверцу кокаина. Лаковић је, како се сумња, по налозима и упутствима Тодоровића, у свом локалу комуницирао са осталим члановима организације, обавештавао их о току и праћењу реализације криминалног плана. Ерцеговић је, према налазима из истраге, чувао и преносио криптоване телефоне, резервисао куповину резервног наутичког уређаја за брод којим ће се пратити ток реализације криминалног плана.
Задатак Гиљаче, према сумњама истражитеља, био је да са Лаковићем испроба коришћење наутичких уређаја за праћење на броду и припреми га за кријумчарење кокаина.
Скоро три године црногорски истражитељи су били на трагу међународној групи кријумчара осумњичених за шверц дроге, а епилог акције била је управо заплена 840 килограма кокаина на броду. Ухапшено је и осам осумњичених, одузето седам луксузних аутомобила, 12.500 евра, оружје, криптовани телефони. У марту ове године ухапшено је још шест чланова групе. Претходно су припадници организоване криминалне групе били под мерама тајног надзора. Прислушкивањем и праћењем инспектори су дошли до доказа да криминална група располаже великим количинама новца у иностранству. Примера ради, чланови групе су у Јужној Америци килограм кокаина плаћали од 3.000 до 4.000 евра, а дрогу у Западној Европи продавали за 30.000 до 40.000 евра.
Поједини припадници криминалне групе имали су улогу да преносе поруке између чланова, а ангажовани су и поморци.
Међу прикупљеним доказима је и евиденција о преласку границе окривљених, документација коју је Управа полиције Црне Горе прикупила преко „Европола” у комуникацији и размени података с полицијама Португалије, Француске, Словеније, Хрватске, Србије. Ту се налазе и уговор о куповини брода „Флорида 2”, изводи из рачуна о уплатама купопродајне цене, фалсификовани пасоши, анализа листинга осумњичених и њихово кретање по базним станицама у спорном периоду.
Политика.рс
za crnogorca uobicajeni poso, s rizikoom se racuna, a onamo namo za brda ona druga je drzava i drugoga cara dvor. nego recde dal i ovaj nas je mafijas, dal uvozi brazilsku kafu i kinesko americke bolestine, gejc vakcinu, izvozi susenu travu, programe za brojanje i clal je clane, svetske vlade.
gukni golubem bice pune novine.