ПОНОВО се климају надања Србије да ће у наредних неколико месеци учинити напредак у решавању косовског питања довољан да све чланице ЕУ у јуну подигну руку за додељивање датума за почетак приступних преговора.
Како сазнају ”Новости”, рампу би опет могао да спусти Берлин, јер ће Бундестаг, који треба да одобри додељивање датума, имати само два месеца да ту одлуку преломи.
Наиме, према информацијама из врха ЕК, извештај о напретку, на основу кога ће државе чланице мерити да ли смо заслужили датум или нисмо, биће готов 16. априла, а пред европским шефовима дипломатије наћи ће се 23. априла.
Све и да оцене буду најпозитивније могуће, а ЕК јасна у препоруци да нам треба доделити датум, немачки посланици мораће и формално да га усвоје, пре састанка Европског савета у јуну, на којем ће се расправљати о следећем кораку у интеграцијама.
Како тврде наши саговорници, биће веома тесно и неизвесно да ли ће Бундестаг уопште расправљати о овом питању до јуна, с обзиром на чињеницу да Немачку чекају избори у септембру.
Шефица парламентарног Одбора за ЕУ Милица Делевић каже, за ”Новости”, да је ЕК померила завршетак извештаја са марта на април, да би Србија добила у времену и направила што више важних корака у решавању косовског питања:
– Најважнији део тог извештаја, управо о дијалогу, спремиће шефица дипломатије ЕУ Кетрин Ештон. Међутим, опет је кључ код Немаца. Видећемо да ли ће два месеца бити довољно да он и формално прође кроз Бундестаг и добије зелено светло.
Петер Стано, портпарол европског комесара за проширење Штефана Филеа, каже, за ”Новости”, да ЕК поступа тачно онако како су то од ње тражиле земље чланице у децембру, да припреми извештаје за Србију и Македонију, када је реч о почетку преговора, и за Косово, када се ради о студији о изводљивости:
– Ако утврдимо да је у међувремену постигнут довољан напредак, препоручићемо чланицама да се отворе преговори.
На државама ЕУ је да одлуче како ће даље поступати и да ли ће ту одлуку донети у јуну.
Шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер каже да ће се одлука чекати до испуњавања познатих услова.
Новости