Одлука надлежних да струја у Србији од 1. фебруара поскупи за 3,4 одсто додатно ће погоршати иначе веома лош социјални положај највећег броја потрошача у земљи, сматра стручна јавност.
Агенција за енергетику је саопштила да је одобрила Електропривреди Србије повећање цена електричне енергије те ће просечни рачуни за струју бити увећани за 122 динара.
С обзиром да је у овом тренутку просечан рачун за струју 3.600 динара, од 1. фебруара скочиће на 3.722 динара.
Kако пише Данас, иако из Агенције за енергетику у образложењу своје одлуке наглашавају да је “и након ове корекције цена струје у Србији и даље значајно нижа од цена у земљама региона и Европе” стручна јавност сматра да, с обзиром на ниска примања грађана Србије као и чињеницу да епидемија коронавируса и даље траје, Електропривреда Србије никако не би требало да повећава цене струје у јеку грејне сезоне када се електрична енергија знатно више троши.
Данак сиромаштва је да се велики број домаћинстава у Србији греје на струју те њима свако њено поскупљење веома тешко пада.
“У Србији су плате и пензије већине грађана ниске и због тога без обзира што је цена струје у нашој земљи нижа него у региону и што ЕПС мора да има средства за одржавање својих погона не би требало да до поскупљења долази током грејне сезоне као што ће то сада бити случај”, каже за Данас Војислав Вулетић, генерални секретар Удружења за гас Србије.
Он додаје да постоји простор да ЕПС уштеди кроз смањење губитака у дистрибутивној мрежи, као и кроз спречавање крађе електричне енергије.
“На тај начин би у случају да мора да дође до поскупљења струје оно свакако било мање него што је то сада случај”, објашњава Вулетић.
Економиста Милан Р. Kовачевић сматра да је поскупљење струје од 1. фебруара супротстављено социјалним интересима осиромашених грађана Србије.
“Одлука да струја поскупи у јеку грејне сезоне је донета плански како би ЕПС инкасирао што више новца наплатом рачуна. Kао таква она је потпуно супротстављена интересима социјалне правде. Други циљ је да се повећањем цене стекну новчана средства како би се прикрила чињеница да,због тога што није обављена адекватна реорганизација, ЕПС постиже веома лоше пословне резултате и трпи губитке”, истиче Kовачевић.
Данас.рс
Од времена Адама и Еве, када је формирана и умножила људска заједница, појавиле се отмице и отимање. Овим углавном се бавиле јаче персоне, у нечему, од жртава. Отимале се паре, ствари и жива бића и то са знањем и сумњом оштећених. Овај појам мењао је значење и обим над отмицом персоне у киднаповање (позајмили смо од енглеза). Након киднаповања и изнуде – уцене жртва се ослобађа. Отмице пензија, која је пуних четири година у дело спровела актуелна власт, осим непримерене захвалности за незаконита отимачина, “спашена” је држава (од кога и због чега?) а о повраћају киднаповане (отете) лове ни речи, а ни реченице, Докле? Дотле док не постане отето проклето. Као заслуга за спас више власти, а мање државе, пензије су материјално пале са 70 на 46% просечне зарађене плате у овој напаћеној земљи.
♣ Која математика, отму пензионеру 5.000 евра, а врате му 5.000 динара, људски, нема шта.
♣ Наша држава има највеђи привредни раст у Европи, а пензије и плате су на дну те исте Европе.
♣ Вођа има право да се хвали, а не уме да се окрене и види која га беда прати.
♣ Само што се одлепимо од “Истока”, “Запад” нас нагази, ми се опет вратимо “Истоку”.
♣ Најбољи лек против корона вируса је не користити никакав лек, ког препоруичују политика и медицина.
♣ Опозиција Србије је јак савез сложних браћа, посвађаних међу собом
♣ Деда Мраз (“Деда Аца”) је пензионерима подарио по 5.000 Новогодишњих динара, јер су скоро десет година били послушни и добри.
♣ Од Нове године повећавају се пензије и плате, с једне стране, с друге, поскупљују и трошкови преживљавања, на крају, поскупљује и корона вирус.
♣ Непријатни мириси и отровни гасови шире се Бором. Осећа се дах и дух промене. Борани се жале на отровне гасове. Како и не би кад је Соса засрао у Бору све што је стигао.
♣ Када људи шапућу, то најгласније говори о делима председника и његових.