Нови доказ да бахаћењу власти нема краја стигао је из Скупштине Србије чији ће новчаник у 2017. бити тежи за још 3,25 милиона евра, а на рачун грађана којима се каиш непрестано стеже. Парламент ће уместо три добити 3,4 милијарде динара. Та ставка је на седници Административног одбора прошла нечујно, загушена општом галамом и инцидентима на ивици туче.
Највећи део немале додатне суме планиран је за потребе посланика, усавршавање стручних служби и путовања за која ће народни представници потрошити 180 милиона.
Власт штеди на народу да би прелила у јавни сектор из којег константно “шаком и капом” нестају паре, каже за “Вести” економиста Драган Радовић.
– Рационализација се врши на сваком кораку када су у питању грађани, а новац из буџета се прелива у јавна предузећа. Тако је неколико хиљада радника Градског саобраћајног предузећа дотирано са 70 милиона евра, а на просветним радницима се уштедело 60 милиона.
Ако образовање ником није битно, зашто се у општини Чукарица партијска администрација дошколује на рачун државе и грађана, и то на приватном Универзитету Мегатренд. Сада ће се, на рачун народа, усавршавати и у парламенту, а и путоваће више – коментарише Радовић повећање парламентарног буџета.
На седници Административног одбора, генерална секретарка парламента Светислава Булајић одбила је да образложи буџет, што је председник Административног одбора Александар Мартиновић аминовао и опозицији одбио да да реч.
Новац грађана, према речима председника синдиката Независност Зорана Стојиљковића, тражи вишеструку проверу.
– Рационализација је обухватила велики број људи у Србији, па имамо и пензионере, службенике и студенте заинтересоване да чују како ће се средства из буџета трошити у идућој години – каже Стојиљковић за “Вести” и додаје да никако не би требало штедети на сиротињи ради рачун привилегија.
Ер Србија појела пензије
– Каква је то социјална политика да на пензионерима уштедите 200 милиона евра да би их комплет појеле Ер Србија и смедеревска железара. Боље је да су у време претходног руководства у железари радницима давали 300 евра месечно да седе код куће, јер тако не би отишло 145 већ свега 19 милиона евра. На тендерима за ауто-пут од 250 фирми, половина није имала запослене, а прошле су, па је изгледа буџет развојни само за пљачкаше – наводи Драган Радовић бројне друге примере одливања државних пара.
Д. Декић – Вести