Народни представници у Скупштини Србије сматрају да много раде, а да погодности које имају нису велике. Плаћен бензин, путарина и паркинг. Без дневница и телефона. Плате веће у Војводини
У СкупШтини и Влади Србије сматрају да привилегије које имају посланици и министри за време мандата и након његовог истека – нису велике. Тврде да је због економске кризе све сведено на минимум и да су њихове погодности неупоредиво мање од оних које имају њихове колеге у региону.
– Нису проблем привилегије, него мале плате, које би требало да се повећају – каже за „Новости“ Вељко Одаловић, секретар Скупштине.
Он наводи да је плата посланика 75.000 динара плус паушал који износи 40 одсто од плате, тако да месечна зарада износи око 105.000 динара.
– У региону су плате неупоредиво боље. Најнижа примања у околним земљама дупло су већа од наших. А ми много више радимо – само ове године имали смо 133 дана пленарних заседања, а током манадата чак 500 дана, плус седнице радних тела – набраја Одаловић.
Да су плате српских посланика мале слаже се и његов колега, шеф Администартивног одбора Ненад Константиновић.
– Неупоредиве су наше плате са европским – каже он за „Новости“. – Осим тога, посланици по Европи имају право да упосле два асистента, отворе посланичку канцеларију у месту из кога долазе…
Констатиновић истиче да у српском парламенту не постоје привилегије, већ само плаћање трошкова за долазак на седнице, и то за оне посланике који нису из Београда.
ХРВАТИ СМАЊИЛИ ПРИВИЛЕГИЈЕ
Нова хрватска влада смањила је пре три дана привилегије државним службеницима усвојивши одлуку о условима коришћења службених аутомобила, мобилних телефона, пословних кредитних картица, редовних авионских линија, средстава за репрезентацију и начину одобравања службених путовања.
Посланици, тако, имају право на плаћен бензин, путарину и карте уколико путују возом или аутобусом, што се готово никада не догађа, док авионске карте морају сами да плате. Плаћа им се и паркинг у јавној гаражи уколико нема места код Скупштине.
Дневнице су укинуте, као и бесплатно телефонирање, тако да право на плаћен телефон има само председник Скупштине.
Након одласка са функције, посланици имају право да шест месеци примају плату, под условом да нису запослени на неком другом месту. Све остале погодности губе.
Одаловић каже да се не може са сигурношћу рећи колико ће посланика по истеку мандата још пола године добијати плату, али додаје да је пракса показала да то законско право користи 60 до 70 одсто народних представника.
Министри и државни секретари, такође, имају право да примају плату шест месеци после одласка са функције, под условом да немају неки други посао.
Миливоје Михајловић, шеф владине канцеларије за медије, појашњава нам да премијер и министри, док су на функцији, имају на располагању аутомобил и возача 24 сата дневно, док остали службеници аутомобиле користе по потреби. Такође, имају право на мобилне телефоне са кредитом од 5.000 динара, али, како каже, мало који министар потроши више од хиљаду динара, јер претежно користе приватне телефоне.
– Министри полиције, војске и правде имају обезбеђење, које се даје и свим другим члановима за које МУП процени да им је потребно – каже Михајловић. – Такође, имају право на кабинет, а то значи да запосле одређени број људи. Могу да упосле три саветника, али мало који има више од једног, а неки немају ниједног.
Сви министри и државни секретари, као и поједини виши саветници владе, бесплатно путују редовним авионским линијама уколико је то јефтиније од коришћења владиних авиона.
Михајловић наглашава да је репрезентација укинута, па послужење плаћају сви из свог џепа.
Посланици кажу да, с обзиром на тешку економску ситуацију, није реално очекивати повећање плата, али слажу се да су им примања мала.
Мехо Омеровић, посланик СДПС, истиче да су плате посланика у складу са економским стањем у држави, али додаје да имају доста обавеза и да пуно раде.
– Сви се баве нашим платама, али има много оних чије су примања знатно већа, а раде много мање – каже Омеровић за „Новости“. – Челни људи у 138 агенција које је изгласао парламент имају много веће плате од посланичких. Али, тиме се нико не бави, као ни платама у јавним предузећима, у којима десетине директора имају плату већу и од председника државе.
Наш саговорник каже да су и примања војвођанских посланика 50 одсто веће од плата њихових колега са републичког нивоа – Војвођани имају 145.000 месечно, а заседају пет пута годишње.
Да има пречих ствари од повећања плата посланицима сматра Александра Јерков, посланик ЛСВ. Слаже се, међутим, да су мале.
– Када су одређиване ове плате, 2005. године, један евро вредео је 60 динара. У међувремену вредност евра је порасла, повећали су се трошкови живота, а посланичке плате су остале исте. А неким корисницима буџетских средстава примања су повећавана неколико пута – каже наша саговорница.
Момо Чолаковић, посланик ПУПС, сигуран је да се плате овом сазиву Скупштине сигурно неће повећавати и додаје да су њихова примања мања у односу на регион, али неупоредиво већа од плата других запослених у Србији.
За Жељка Ивањија, посланика Г17 плус, најпречи посао је смањење броја посланика, којима би се, након тога, повећале и одговорност и плате.
– У садашњој ситуацији посланички посао је више алтруизам него прилика да се заради – мишљења је Ивањи.
Против било каквог повећања плата је Александар Југовић, посланик СПО, који сматра да се у овом времену треба окренути угроженима, а то нису ни посланици ни министри.
– Посланици треба да буду пример штедљивости и у оваквој ситуацији не би смели ни да помишљају на повећање плата – каже Југовић.
ШТА КАЖЕ ЗАКОН
Закон о радним односима у државним органима прецизира да сва изабрана лица имају право на плату у трајању од шест месеци по престанку функције, а у висини коју су имала у време док су били на функцији.
Такође, предвиђено је и да право на плату може изузетно да буде продужено до пола године уколико у том времену изабрано лице стиче право на пензију.
Новости