„Русија мора бити активнија у правцу Србије, али она не може бити талац политике конкретних личности, чак и ако се они налазе у руководству Србије“- изјавио је током сусрета са српском делегацијом из Београда и Косовске Митровице први заменик шефа фракције „Праведна Русија“ у Думи РФ Михаил Јемељанов.
Током разговора, који је био одржан у Москви, српски политичари су упознали руског посланика са предизборном ситуацијом у држави, као и са ситуацијом на Косову.
Саветник привремене Скупштине аутономне покрајине КиМ Александар Павић је указао на административни ресурс који је био широко примењиван на локалним изборима:
Локални избори су били апсолутни дебакл што се тиче ЕУ, НАТО-а и лажне државе Косово. На тим изборимa је гласало мање од 10% укупног српског становништва са севера Косова, а већина оних који су гласали је то радила под присилом, под претњом губитка радног места и чак и социјалних давања која им припадају по закону. Докле год се север Косова држи непокорен, докле НАТО не може да консолидује своју контролу над Србијом и да крене да заврши посао у БиХ и Црној Гори и да заокружи своју контролу над Балканским полуострвом.
Посланик скупштине Србије Марко Јакшић признаје да је главно питање на предстојећим парламентарним изборима- економске природе, јер се грађани боје за своју егзитенцију због веома ниског животног стандарда. Ипак, судбину јужне српске покрајине из списка актуелних питања нико није удаљио:
Седамдесет посто грађана Србије између Косова и ЕУ бира Косово. Резолуција СБ УН 1244 каже да је Косово и Метохија део Србије, важећи Устав каже исто. Све то нама Србима који живе на Косову даје за право да се боримо да сачувамо целовитост државе Србије. После отимања Косова на ред ће доћи и други простори Србије. Надам се да 16. марта странке са националним предзнаком остварити бољи резултат у Србији и тако да спречи даље комадање државе.
Без обзира на све постигнуте договоре између Београда и Приштине, положај Срба у покрајини није бољи, говори бивши шеф Косовскомитровачког округа Раденко Недељковић:
Српски народ историјски гледано никада се није налазио у тежој ситуацији него данас. И у Турском периоду Срби су могли да кажу да су по националности Срби. А данас на Косову нажалост не могу да кажу да су држављани републике Србије ни да су по националности Срби, већ “косовари”. На сцени је и специјални психолошко пропагандни рат који се води против Срба. Припадници ЕУЛЕКС врше хапшења српских политичких лидера са севера Косова, а Приштина кроз медије пласира спискове Срба, које треба ухапсити у наредном периоду.
Са своје стране први заменик шефа фракције „Праведна Русија“ у Думи РФ Михаил Јемељанов је подвукао да избори који су били одржани на Косову, уз благослов ЕУ, никако не утичу на позицију Москве у вези са Косовом јер Русија неће признати независност покрајине. Ипак, Јемељанов је мишљења да „одређене тешкоће ствара то што је процес нормализације односа са Косовом и процес евроинтеграција вођен од стране политичара који су до недавно користили другачију, патриотску реторику:
Неколико пута сам био у Србији, знам водеће политичаре, њихове погледе, зато ми је тешко да објасним ово што се сад дешава. Мислим да је део српских политичара и грађана упао у плен илузије да ће Србија некада постати равноправна чланица ЕУ. Видимо шта се дешава са Буграском, која плаћа више него што добије из ЕУ. Држава се налази у стању које готово личи на колинијално и рађа се питање шта ће бити Србија када је приме?
Шансе да Србија ступи у ЕУ крајње су магловите, у блиској деценији то се неће догодити, али те ће се илузије скупо плаћати- најпре суверенитетом- мишљења је посланик Думе РФ Михаил Јемељанов.
Глас Русије
OVA SANGAREPA JE ZA DACICA DA JE STAVI U NJEGOVU GUZICU…