Мађарски председник Јанош Адер саопштио је прошле недеље да ће референдум о прихватању или одбијању обавезних квота Европске уније за пријем миграната бити одржан 2. октобра. На референдуму биће постављено следеће питање: „Да ли желите да Европска унија одреди обавезни прихват немађарских држављана у Мађарској, без сагласности националног парламента?“
ДАН СЛОБОДНЕ ЕВРОПЕ
Премијер Виктор Орбан подвлачи да његова влада (која је одлучила да распише референдум) „овим изнуђеним потезом одговара на расположење јавности, јер сматра да је увођење квота за премештање миграната без подршке људи једнака злоупотреби“. Још је изјавио да би глас „против“ на изјашњавању био „глас за независност Мађарске“, а у случају (очекиваног) успеха – Будимпешта би 2. октобар службено прогласила Даном слободне Европе! Да би референдум био валидан, мора се одазвати 51 одсто бирача, или 4,2 од 8,3 милиона мађарских држављана с правом гласа (укључујући и 250 хиљада Мађара који су у бирачком списку а живе у иностранству). Владајући Фидес званичну кампању почеће 50 дана пре референдума (13. августа), мада је незванична почела још у јуну. У свим градовима и насељима у Мађарској постављени су билборди на којима се види Брисел и порука како „то Мађари неће дозволити“, а пропаганда за референдум већ је узела маха и на радио-станицама и јавним сервисима…
РЕВИЗИЈА СТАТУСА МАЂАРСКЕ
Овај Орбанов потез још више је повећао несигурност водећих европских лидера на тему његових стварних намера. Да ли је следећи корак – хунгзит?
Није искључено, јер Орбан паралелно припрема „терен“ и за резервну варијанту уцене Брисела – останак или излазак из Европске уније. „Игру“ је у међувремену пренео на сасвим нови ниво, тако што је навео опозиционе партије да га оптуже за заверу извлачења Мађарске из ЕУ. Иако је његова позиција с тим у вези и даље нејасна, има много знакова да је званична Будимпешта спремна за ревизију свог статуса у Унији, пошто је Орбан придобио нацију у којој већина осећа да чланство у ЕУ није донело обећани просперитет. У међувремену је дошла мигрантска криза у којој се поставио као доследни бранилац „тврђаве Европе“ позивајући се на аргумент да је избеглички талас нешто с чим Брисел не може да се избори. Чланство Мађарске у ЕУ назвао је „пословним питањем“, што је означило црвену узбуну међу онима који Унију посматрају као фундаменталан политички пројекат. „Провокацијом“ да је чланство у Унији строго економске природе, Орбан је Будимпешту амнестирао од прихватања заједничког става о спољнополитичким питањима (међу којима је и расподела избеглица према одређеним квотама), с циљем да пропаганду с новом „играчком“ – мигрантима – настави и у наредне две године, када су следећи избори…
Шта о свему томе мисли опозиција (социјалисти, либерали, коалиција демократа и независни посланици), која ће бојковати Фидесов референдум о квотама за пријем миграната, конкретно и кратко рекао је бивши државни секретар у Министарству спољних послова Мађарске Вилмош Сабо: „Иако зна веома добро да развој мађарске економије у највећој мери зависи од ЕУ, Виктор Орбан је уцењује како би добио што више новца, али и тражи да се Брисел не меша у то како ће се тај новац даље трошити. Орбан је чврстог уверења да не постоји будућност у Европској унији. По њему, у новом светском поретку, поред САД, Кине, Русије, и земаља које се још увек развијају попут Индије и Турске – владаће искључиво централистички систем. У њему неће бити ’сједињених европских држава’. Орбан је пренебрегао садашњост, а последице таквог ’превида’ могу бити фаталне за Мађарску.“
За „Печат“ Властимир Вујић