У ПРЕТХОДНА два дана, као директна последица одлуке референдума у Великој Британији, јавни дуг Србије порастао је за 228 милиона евра због јачања долара у односу на евро, преноси дневни лист “Данас” у издању од уторка.
По наводима тог листа, доларски дуг Србије на дан британског референдума, 23. јуна, вредео је 8,04 милијарде евра, а би по данашњем курсу износи 8,232 милијарде евра.
То повећање не значи да ће Србија морати да плати износ за који је дуг увећан, јер су после “Брегзита” девизна тржишта постала врло нестабилна, а долар је, након врло оштрог скока, већ почео полако да опада.
По речима Ивана Николића из Економског института, за сада ипак нема видљивог утицаја “Брегзита” на економију Србије.
“Та колебања с курсом долара трају не само месецима, већ годинама, тако да и ово јачање долара не значи да ће се постигнута вредност трајније задржати и да долар неће поново ослабити. Али, ако би долар наставио да јача, то онда не би било добро јер би нам јавни дуг због тога био релативно већи”, рекао је Николић за “Данас”.
Он је додао да је економија Србије далеко више везана за земље еврозоне, попут Немачке и Италије, тако да не би требало да трпи јаче последице изласка Велике Британије из ЕУ јер она није ни била у еврозони.
Бета