Лидер СНС и премијер Александар Вучић одлучио је на седници Главног одбора СНС да се иде на ванредне парламентарне изборе.
У централи СНС, лидер те странке Александар Вучић обратио се члановима ГО и образложио због чега је за расписивање ванредних избора. Када је објавио одлуку, чланови ГО су му упутили велики аплауз!
Вучић се члановима ГО обратио речима да је годину и девет месеци прошло од када је формирана Влада Србије и подсетио на тешко стање у ком се земља тада налазила и додао да су од тада предузете тешке и непопуларне мере.
– Посебно сам поносан што смо радили марљиво, марљивије од било кога другог, постали смо угледан партнер европским и светским силама и сачували однос са традиционалним пријатељима у свету – рекао је Вучић.
– Србија је на стабилном и добром путу, успели смо да изађемо из рецесије, прошао је 15. јануар и садам могу да кажем да имамо бољи ПДВ него икада у савременој српској историји – рекао је Вучић и добио велики аплауз чланова ГО.
Рекао је и да је смањен буџетски дефицит и да Србији више не прети банкрот, а да је посао за будућност – поправљање стандарда и плата.
Он се осврнуо на препреке са којима се суочава Влада и он лично са отпорима у јавности због реформи које се предузимају.
– Зато сам толико омражен код непријатеља – због инсистирања на раду! Смеју ми се што кажем да марљиво радим, што сам Нову годину провео овде на свом радном месту. Зато што их на тај начин терам да и сами раде – рекао је он.
– Оценио је да је центар отпора у бившој власти и лажној елити коју је та власт створила.
Србији потребно је још четири године стабилности и пун мандат за доношење тешких одлука како би Србија била спремна за улазак у ЕУ – рекао је Вучић.
– Због тога, моја одлука је да идемо на изборе – рекао је Вучић.
Трећи избори за мање од 4 године
Данас предложени парламентарни избор биће 11. од успостављања вишестраначког система у Србији 1990. године, односно пети ванредни од демократских промена 2000. године. Истовремено, то ће бити трећи парламентарни избори за нешто мање од четири године. Од пада режима Слободана Милошевића у Србији парламентарни избори су шест пута организовани. Ванредни су одржани 2000, 2003, 2008. и 2014. године, а редовни 2007. и 2012. године.
Према Закону о председнику, председник Републике може на образложени предлог владе да распусти Народну скупштину. Истовремено са указом о распуштању Народне скупштине председник Србије расписује изборе за народне посланике, тако да се избори окончају најкасније за 60 дана од дана расписивања.
Председник Србије је, према Закону, дужан да у року од 72 сата донесе указ којим на образложен предлог владе распушта парламент или да владу и јавност обавести о томе да не прихвата предлог владе.
Према Закону о избору народних посланика, од дана расписивања до дана одржавања избора не може протећи мање од 45 ни више од 60 дана. Парламент који је распуштен обавља само текуће и неодложне послове, одређене законом. У случају проглашења ратног или ванредног стања, поново се успоставља његова пуна надлежност, која траје до окончања ратног, односно ванредног стања.
Распуштањем Скупштине престаје мандат и влади.
Према Закону о влади, влада којој је престао мандат може да обавља само текуће послове и не може предлагати парламенту законе и друге опште акте нити доносити прописе, изузев ако је њихово доношење везано за законски рок или то налажу потребе државе, интереси одбране или природна, привредна или техничка несрећа.
Мондо.рс
Braćo i sestre Srpkinje eto vam prilike da glasanjem oterate buljavog i njegovu bandu sa vlasti!
Ako opet pobedi, onda i ste i zaslužili da vas uništava!