Србија

После трагедије у Гоши: 300.000 радника без редовне плате

Дан пошто је у фабрици Гоша пронађено тело радника који је извршио самоубиство, како кажу његове колеге, због тешке материјалне ситуације, у надлежним државним органима – мук. Људи из Министарства рада и Инспектората за рад били су данас у Гоши, али извештај о целом случају није завршен, па нема ни информација за јавност.

Трагични догађај у Смедеревској Паланци још једном је бацио светло на питање колико је људи који су запослени, али за свој рад нису редовно плаћени.

За муку радника која траје годинама – сазнаје се тек пошто се један од њих одлучио на драстичан потез. Самоубиство из очаја окрива да ови људи, иако запослени, здравствено осигурање немају три године, а власник им дугује више од 15 плата.

„Да ли има негде да нађе радну снагу која прима по 5.000 динара. Ја мислим да нема. Мислим да ни у Румунији више нема“, каже радник Гоше Милан Вујичић.

У Србији има. Између 300 и 320 хиљада људи не прима редовно плате, процене су Асоцијације слободних и незавинсих синдиката Србије.

„Они имају фиктивну запосленост. И то још више погоршава њихов положај – не примају плате, немају никакве бенефите, а у исто време не могу у Министарство рада да траже социјалну помоћ“, каже Ранка Савић, АСНС.

„То је стање безнађа и заправо наличје слике о стопи незапослености до 13 одсто, која заправо то није, ако имамо велики број људи овде и на другим местима који не примају плату и који су заправо у неком безваздушном простору“, наводи Тања Јакоби из Центра за истраживање јавних политика.

А ко је за то крив. Радници најпре криве власнике. У конкретном случају словачки Жос Трнава на питања о одговорности не одговара. А менџмент Гоше изражава жаљење због трагичног догађаја и одговоре на питања обећава тек по завршетку истраге у Гоши.

После власника, радници криве државу.

„Ја не знам колико дописа, колико молби, коико апела смо послали и МИнистарству рада и привреде и финансија и тражили њихову помоћ. Ресорна Министарства су морала да реагују и виде ста се дешава у Гоши и какво је стање запослених“, сматра Ранка Савић.

„Правна држава не функционише како треба. Чини ми се и да постоји жеља да се страним инвеститорима угоди колико год се може и да им се провремено гледа кроз прсте“, каже Тања Јакоби.

Да ли се и Словацима у Гоши гелдало кроз прсте. Одговора из надлежних институција нема. Док у Министарству привреде тврде да немају никакву надлежност у Гоши, јер је контрола после приватизације завршена јос 2009. Миинистарсво рада и Инспекторат за рад без изјава.

Кажу да су њихову људи били на терену у Гоши, али да извештај још није комплетиран и да због тога неће излазити у јавност. Тако без одговора остају бројна питања, међу којима и то како је могуће да су радницима месецима касниле плате, да ли ј И како држава реаговала и да ли је послодавац сносио икакве санкције.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!