Дан пошто је у фабрици Гоша пронађено тело радника који је извршио самоубиство, како кажу његове колеге, због тешке материјалне ситуације, у надлежним државним органима – мук. Људи из Министарства рада и Инспектората за рад били су данас у Гоши, али извештај о целом случају није завршен, па нема ни информација за јавност.
Трагични догађај у Смедеревској Паланци још једном је бацио светло на питање колико је људи који су запослени, али за свој рад нису редовно плаћени.
За муку радника која траје годинама – сазнаје се тек пошто се један од њих одлучио на драстичан потез. Самоубиство из очаја окрива да ови људи, иако запослени, здравствено осигурање немају три године, а власник им дугује више од 15 плата.
“Да ли има негде да нађе радну снагу која прима по 5.000 динара. Ја мислим да нема. Мислим да ни у Румунији више нема”, каже радник Гоше Милан Вујичић.
У Србији има. Између 300 и 320 хиљада људи не прима редовно плате, процене су Асоцијације слободних и незавинсих синдиката Србије.
“Они имају фиктивну запосленост. И то још више погоршава њихов положај – не примају плате, немају никакве бенефите, а у исто време не могу у Министарство рада да траже социјалну помоћ”, каже Ранка Савић, АСНС.
“То је стање безнађа и заправо наличје слике о стопи незапослености до 13 одсто, која заправо то није, ако имамо велики број људи овде и на другим местима који не примају плату и који су заправо у неком безваздушном простору”, наводи Тања Јакоби из Центра за истраживање јавних политика.
А ко је за то крив. Радници најпре криве власнике. У конкретном случају словачки Жос Трнава на питања о одговорности не одговара. А менџмент Гоше изражава жаљење због трагичног догађаја и одговоре на питања обећава тек по завршетку истраге у Гоши.
После власника, радници криве државу.
“Ја не знам колико дописа, колико молби, коико апела смо послали и МИнистарству рада и привреде и финансија и тражили њихову помоћ. Ресорна Министарства су морала да реагују и виде ста се дешава у Гоши и какво је стање запослених”, сматра Ранка Савић.
“Правна држава не функционише како треба. Чини ми се и да постоји жеља да се страним инвеститорима угоди колико год се може и да им се провремено гледа кроз прсте”, каже Тања Јакоби.
Да ли се и Словацима у Гоши гелдало кроз прсте. Одговора из надлежних институција нема. Док у Министарству привреде тврде да немају никакву надлежност у Гоши, јер је контрола после приватизације завршена јос 2009. Миинистарсво рада и Инспекторат за рад без изјава.
Кажу да су њихову људи били на терену у Гоши, али да извештај још није комплетиран и да због тога неће излазити у јавност. Тако без одговора остају бројна питања, међу којима и то како је могуће да су радницима месецима касниле плате, да ли ј И како држава реаговала и да ли је послодавац сносио икакве санкције.
Н1
Kakav vas posao, sta vi to ustvari radite, da radite kao nas Premijer imali bi platu.