Крагујевачком градоначелнику и градској скупштини никада није стигао одговор од Института за јавно здравље “Батут” на званични захтев упућен 2003. године да им се доставе информације о здравственим последицама бомбардовања фабрике “Заставе”.
У међувремену, Република Србија потписала је 2009. године уговор са Фијатом о заједничком улагању у крагујевачку “Заставу”. У тексту уговора каже се да израз “еколошки експерт значи: СГС или неко од зависних друштава”.
То би значило да је СГС, једна од највећих светских фирми за контролу квалитета, без икаквог тендера кроз уговор РС са Фијатом аутоматски добила посао еколошког експерта. То би такође значило да је Фијат условио закључивање уговора одређивањем СГС-а као “еколошког експерта”. Ствари изгледају логичније ако се зна да је управо Фијат један од главних акционара СГС, а да је Серђо Маркиони, генерални директор Фијата, уједно и председник Скупштине акционара СГС-а.
Из текста локалног еколошког плана Крагујевца за 2010 – 2014. годину види се да је “пре закључења трансакције” са Фијатом, Републике Србија имала обавезу “да изврши све акције предвиђене Планом чишћења”. Додаје се да је “за потребе припреме Плана чишћења ангажован експерт за заштиту околине СГС да изврши узорковање и анализу тла, површинских и потповршинских вода у циљу карактеризације локације”.
Иако су то тражиле, општинске власти Крагујевца никада нису сазнале какви су били резултати анализа СГС-а и чишћења “Заставе”, које су порески обвезници у Србији, како је објављено, платили два и по милиона евра. И тако Крагујевцу опет није имао ко да пише и опет никоме није пало на памет да прозове државу.
“Реч је о поступку санације који је финансирала Република, тако да ми као локална самоуправа, иако смо тражили, немамо никакав извештај о томе”, гласи званично објашњење које смо добили у општини Крагујевац.
Од Сардиније до Крагујевца
Занимљиво је да смо на комбинацију Фијат – СГС наишли и на Сардинији. Како смо извештавали, у новембру 2012. Доменико Фиордализи, тадашњи окружни јавни тужилац у месту Ланузеи на југоистоку Сардиније, предложио је окружном судији оптужницу против 20 лица које терети да су одговорни за страшне здравствене и еколошке проблеме проузорковане вишедеценијским пробама радиоактивног и другог оружја на оближњем полигону НАТО-а у месту Квира.
Др Ђилберто Нобиле и др Габријела Фашани, хемичари СГС-а, терете се да су 2008. године фалсификовали налазе о полигону Квира, мењајући датуме, намештајући резултате и чак анализирајући узорке које су претходно опрани. Тужилац Доменико Фиордализи склопио је слагалицу када је утврдио да Фијат с једне стране држи око 15 одсто власништва СГС-а, а са друге је у конзорцијумској вези са произвођачем оружја Финмеканика, који опет контролише МБДА – произвођача ракета милан с радиоактивним торијумом, годинама тестираним на Квири. СГС је до сада негирао било какву кривицу поричући да су хемичари били пристрасни због очигледних поклапања интереса.
Документ тајна
Мистериозну слагалицу употпуњује и одговор портпарола Фијата за Србију Александре Ранковић која нас је такође писмено обавестила “на тему СГС извештаја” да је “план заштите животне средине и одрживости део потписаног Уговора између Владе Републике Србије и ФИЈАТ Групације, који је поверљивог карактера”. Што се тиче саме фирме СГС, Маргарета Жарков из прес-одељења ове фирме пренела нам је, после консултације са надлежнима, да су “документи тајни”.
Сутра – Последице бомбардовања “Заставе” (3): Невидљиви докторат о хемијском рату
Вести
И те зликовце издајници, за шаку долара, представљају као пријатеље !