Економија

Последице суше, чекајући јесењу бербу

Произвођачи воћа, раног поврћа и пшенице могу да буду задовољни – суша им није умањила род. С друге стране, суша ће, скоро је сигурно, умањити род кукуруза, соје, шећерне репе.

У првих шест месеци ове године, извезено је хране у вредности од милијарду и четири стотине милиона долара, а покривеност увоза извозом достигла је готово 200 одсто, кажу у Привредној комори Србије. Коначни резултати извоза знаће се после јесење бербе.

Пшеница је одличног квалитета. Као и ранијих година, највеће количине тржног вишка, око милион тона, отићи ће у земље окружења.

“Цена пшенице на берзи у Будимпешти је око 164 евра за тону или 20 динара за килограм”, каже Ненад Ђурић из ПКБ “Агроекономик”.

Воћари су за свежу трешњу намењену руском тржишту добили и 230 динара по килограму. Вишња је при крају бербе достигла у откупу око 100 динара за килограм.

Горан Крунић из фирме “Мондо Сербиа Врдила” код Краљева сматра да, кад је реч о ценама, само произвођачи могу да буду задовољни.

“Цена малине је око 200 динара, што сматрам да је изузетно добра цена за произвођача. Што се тиче прерађивача, односно хладњачара, извозника, још увек не знамо резултате. Продаја је тек почела”, каже Крунић.

Ово топло и суво време одговара само сунцокрету и виновој лози. Виноградари очекују да ће овогодишња берба грожђа дати и квалитетно вино. Ипак, за сада, иностраном тржишту не можемо да понудимо веће количине квалитетног вина.

Подрум “Селекта” у Гудурици од 2008. године извози вина у Русију. Почели су 2008. године са 8.000 боца.

“Касније смо повећали нашу продају, сада је то 20.000 боца годишње, укупна свота је око 50.000 евра”, каже Милутин Стојчић из подрума “Селекта”.

Суша ће, скоро је сигурно, умањити род кукуруза, соје, шећерне репе. Управо су кукуруз, шећер и јесење воће извозни производи који имају великог удела у извозу аграра.

“Имајући у виду овогодишње климатске промене и друге услове за пољопривредну производњу, треба бити обазрив у процени коначних збирних резултата за 2015. годину”, каже доктор Миладин Шеварлић, аграрни аналитичар.

У 2012. години извезено је хране у вредности 2,69 милијарди долара, претпрошле више за сто милиона долара. Рекордан извоз хране остварен је 2014. године када је вредност извоза премашила три милијарде долара.

Од резултата јесење бербе ратарских усева, воћа и поврћа зависиће вредност извоза хране у овој години.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!