Да су геополитичке игрице око Балкана и остатка “брисаног простора”, односно држава које још нису ушле у НАТО или ЕУ тек постале актуелне, као што су у викенд броју “Вести” писале у опширној анализи, подсетила је пре неколико дана и руска страна. Василиј Лихачов, блиски сарадник руског председника Владимира Путина, драматично је изјавио како “НАТО креће у лов на Србију”.
– После насилне анексије Црне Горе, злочиначки НАТО окомиће се на Србију и отворити сезону лова на Београд – изјавио је Лухачов, који је иначе посланик у руској Думи.
Иако није прецизирао на какву анексију мисли, он ипак додаје да НАТО постаје све агресивнији у ширењу. Како би парирали америчком утицају и снабдевању Хрватске америчким и немачким ракетама средњег домета, он наводи да ће Москва највероватније морати да Србији испоручи моћни ракетни систем С-300. Иначе, о испоруци система С-300 се говори готово две деценије и никада није испоручен Србији. Лухачов у својој анализи не спомиње да ли га српске власти заиста желе и да ли су спремне да плате за њега, нити како мисли да се тај систем испоручи Србији, с обзиром на то да се пук ових ракета састоји од стотине возила, те је за његово премештање у Србију потребно одобрење држава чланица НАТО, са којима се Србија граничи.
– НАТО, који се насилно шири по Европи, буквално је кренуо у лов на Београд с циљем да Србија на силу постане чланица Алијансе упркос супротној вољи огромне већине грађана и политичких странака. НАТО постаје све агресивнији и један је од светских првака у русофобији. Истовремено, ситуација око Косова, јужне српске покрајине, изазива забринутост Србије, Русије, али и великог броја других земаља – изјавио је Лихачов за руску агенцију Спутњик.
Давни сан о савезништву
Директор Центра за стратешке алтернативе Душан Пророковић каже да Русија исказује жељу и вољу за искреним савезништвом са Србијом.
– Мислим да је све ово пријатељска порука Србији да више не потписује никакве споразуме, договоре и документа с НАТО – закључује Пророковић.
Иако је уврежено мишљење у свакој од држава Балкана да је управо она најважнија и да се преко те државе ломе интереси светских сила, то наравно није тачно. Балкан је у суштини увек био на периферији светских догађаја, не баш небитан, али не и круцијалан за светске послове. Због тога што су “карте” у Европи готово подељене, а једини празан простор остаје на Балкану, сукоби великих сила се преносе и на овај простор, на шта је недавно упозоравао Карл Билт, бивши шведски премијер и Високи представник ЕУ у БиХ.
– Европски лидери имају јасан избор на Балкану – или ће се бавити тамошњим проблемима или ће се балкански проблеми бавити њима – изјавио је Билт.
Авиони још далеко
Споразум о куповини авиона МиГ-29 између Србије и Русије, који је потписан пре неколико месеци још није реализован. Иако је реч о ремонтованим авионима, они ће помоћи у патролној дужности српског ратног ваздухопловства. Међутим, према последњим информацијама, ови авиони неће имати одобрење да прелете од Русије до Србије, већ ће морати да буду размонтирани, возовима превезени за Србију и тамо монтирани, због чега најраније пре следеће године неће бити оперативни.
Страх Русије да ће бити потпуно истиснута и са Балкана, није неоправдан. Уласком Црне Горе у НАТО, што се очекује у следећих неколико месеци, Балкан ће готово потпуно бити део НАТО-а, односно све државе које излазе на море биће чланице ове војне алијансе. Државе које још нису ушле у НАТО, Србија, Македонија и БиХ су без приступа мору, те потпуно опкољене државама чланицама НАТО-а и тиме ван дохвата Русије.
Б. Ђокић – Вести