КРАЉЕВО – Гледајући како Фабрика вагона, као некадашњи гигант југословенске машиноградње, готово безнадежно пропада, група некадашњих радника, махом инжењера и економиста, покренула је иницијативу да без надокнаде помогне најстаријој фирми у граду на Ибру, не би ли превазишла последице лоше приватизације.
Али, иако су се, већ до половине априла, окупили у завидном броју и припремили конкретан предлог програма мера за оживљавање производње и опстанак Фабрике вагона, пензионисани стручњаци, окупљени око иницијативног одбора под називом „Грађанска иницијатива КВ“, до сада нису наишли на разумевање ни локалне, ни републичке власти…
– С обзиром на то да за двадесетак дана истичу сви рокови државне „заштите“ за предузећа у реструктурисању, међу којима је и Фабрика вагона, принуђени смо да се још једном, јавно, понудимо за спасавање не само овог колектива, већ и Краљева. Јер, ако Фабрика вагона оде у стечај, ни овај град нема будућност – каже Владислав Милосављевић, некадашњи технички директор и председник Иницијативног одбора.
По речима Зорана Миновића, актуелног директора посрнулог колектива, упркос дугу од укупно 42 милиона евра – од чега се највише дугује држави – за опоравак постоји нада, јер има неколико уговорених послова: од поправке 80 вагона за „Железнице Србије“, до производње нових 25, за превоз ролни лима за смедеревску Железару. Уз то, потребно је пронаћи модел приватизације, већ постоје заинтересовани стратешки партнери из Турске и Немачке, а јавили су се и бивши власници из Украјине. Све, међутим, зависи од државе…
– Тражимо да премијер Вучић коначно посети Краљево, јер смо огорчени незаинтересованошћу градоначелника Томислава Илића и начелника Рашког округа, Небојше Симовића. Њима су, изгледа, важније приче о изградњи „Краљевграда“, него судбина радника и њихових породица – огорчен је Томислав Кујунџић, некадашњи помоћник министра за рад и социјална питања, који се такође придружио Иницијативном одбору.
Г. ЋИРОВИЋ, Новости