Врло брзо након што су избори на једном бирачком месту у Врању поништени јер је један грађанин дошао са већ попуњеним изборним листићем, појавио се снимак који се доводи у директну везу са тим инцидентом.
На снимку чија је аутентичност потврђена чује се активисткиња једне политичке партије како грађанима нуди новац да би гласали за њих.
Најпре се грађанин буни, тврдећи да му је најпре обећано 40 евра, па затим 30, а данас „свега“ 1.500 динара.
Њима су, чује се на снимку, дати већ попуњени бирачки листићи, а затим су активисти објашњавали шта са њима да раде.
Значи, узимате ови листићи, прво им узмеш, тој ставиш, донесеш ми празан листић, и плави и бели. Овија ги даваш тамо. А тија што добијеш, стави у џеп и сакриј – женски глас даје инструкције.
Након што се грађанин побунио, коментаришући да ће да „заглави у апсу“, добио је уверавања да је све у реду и да „све функционише“.
Не се секирај ништа. Све функционише. Несмо ми овде од данас до сутра – одговорено му је.
Према непотврђеним информацијама, полиција је обавештена о овоме, а како „Јужне вести“ сазнају све ово се доводи у директну везу са јутрошњим инцидентом на једном бирачком месту, где је гласач дошао са већ попуњеним бирачким листићем.
Како функцинише?
До оваквих „намештања“, појашњава дугогодишњи стручни посматрач избора Драган Петковић, долази на неколико начина. Проблем је и што је тако нешто тешко спречити.
Партија свом члану тражи да оде на биралиште, потпише се, узме листиће, али да их не убацује у кутују него да изађе. То је легално. Међутим, онда они тај листић заокруже и дају га грађанима. Грађани оду на бирачко место, преузму своје листиће, али у гласачке кутије убаце онај већ попуњени, а празан листић изнесу, дају га људима из партије, а заузврат добију новац – каже Петковић.
Додатни проблем је, додаје Петковић, што је могуће и да тај „листић вишка“ на крају може да заврши на бирачком месту где одређена партија претпоставља да ће изгубити – и онда тај листић убаци у кутију да би био вишак – а то је затим довољан разлог да се избори на том бирачком месту пониште.
Петковић каже да забринутост изазива и теоретска могућност да су до гласачких листића партије дошле пре него што су биралишта уопште отворена.