Србија је постала депонија за неутрошене залихе хемијских средстава за заштиту биља из Европске уније. Министарство пољопривреде било упозорено на хлорпирифос који је нађен у бресквама које су враћене са границе са Хрватском, али је игнорисало ту опасност, чак је и дозволило да се дозволи увоз те супстанце у Србију.
Вест је објављена на сајту Европске комисије, са назнаком да је товар из Србије потенцијално ризичан, а то није први пут да се тако нешто дешава у вези са воћем које је произведено у Србији, преноси Данас онлине.
Раније овог месеца са границе са Словенијом такође су враћене брескве јер је констатовано да садрже поменути пестицид хлорпирифос.
Виолета Јосифова, директорка за развој у БиоГенесис-у, каже како је то било очекивано, јер су од стране надлежних направљени кораци који су неминовно водили датом исходу.
„Министарка Јелена Танасковић је дозволила интервентан увоз и употребу забрањене активне супстанце хлорпирифос, која у Србији одавно није у употреби. Део те супстанце је завршио у воћарству, а није било томе намењено, што сада има за резултат да Србији може бити забрањен целокупан извоз воћа и поврћа“, напомиње Јосифова.
Она истиче да се више пута обраћала, како Министарству, тако и самој министарки, са циљем да упозори на штетне последице које ће бити резултат увоза недозвољених активних супстанци и еколошког отпада, али су ове дописе надлежни игнорисали.
„Србија је постала депонија за неутрошене залихе у ЕУ. Увозе се производи који су тамо давно укинути. Тренутно се не зна шта од залиха има и колико година ће се то вући по разним задругама и продавати на црно. Мултинационалне компаније су све оно што више нису ставили на тржиште у ЕУ донели у Србију јер им је дозвољен неконтролисан увоз. Тиме су нарушени механизми тржишне потражње и понуде“, упозорава директорка за развој у БиоГенесис-у.
Јосифова истиче да је још једна грешка начињена дозволом за регистрацију увоза пестицида на бази бакра, за потребе производње шећерне репе, упркос томе што нигде у свету то није дозвољено.
„На тај начин се сваке године девастира између 20.000 и 30.000 хектара плодних ораница“, појашњава наша саговорница.
Данас је на увид добио и допис из марта текуће године, који је Јосифова упутила на адресу министарства, а у коме се упозорава да је хлорпирифос најчешћи разог врћања воћа из извоза.
„Сва јабука која је враћена из извоза била због хлорпирифоса“, подсећа Јосифова.
Она је како се додаје изнела и закључак да Стручни савет за заштиту биља заправо не сачињавају људи компатибилни за те позиције.