ВМРО-ДПМНЕ Николе Груевског одбацио је данас захтеве најснажније албанске партије у Македонији, Демократске уније за интеграције Алија Ахметија, наводећи да су двојезичност на целој територији те државе и продужење мандата Специјалног јавног тужилаштва неприхватљиви за ту странку.
ВМРО-ДПМНЕ је такав став изнео свега неколико дана пошто су албански медији у Македонији објавили да је формирање коалиције најснажније македонске и албанске партије „скоро готова ствар“, пошто је, наводно, Груевски пристао на „серију козметичких промена“ на захтев Ахметија. „Коалиција ’За бољу Македонију‘, састављена од 25 странака на челу са ВМРО-ДПМНЕ, није сагласна, неће преговарати и неће дозволити промену Устава са циљем да се успостави двојезичност на целој територији и продужи мандат Специјалном јавном тужилаштву“, наводи се у саопштењу ВМРО-ДПМНЕ. Владајућа партија је, такође, навела да наставља да се залаже за унитарну државу, заштиту уставног поретка, као и да те „принципе неће мењати“. Ахметијева партија није директно одговорила на став партије Николе Груевског, наводећи да двојезичност на целој територији Македоније, доприноси снази друштва, као и да је заштита правосуђа један од главних задатака политичких странака у Македонији.
ВМРО-ДПМНЕ је на ванредним парламентарним изборима 11. децембра освојио 51 мандат у Собрању, односно десет мање од већине потребне за формирање нове Владе. ДУИ, који је до сада био коалициони партнер Груевском, има десет мандата. Како се чини, судбина Специјалног јавног тужилаштва, које води низ случајева у вези са афером нелегалног прислушкивања и корупционашким аферама владајуће странке, чини се главним каменом спотицања у преговорима, пошто ВМРО-ДПМНЕ не жели да тој институцији буде продужен мандат. „Специјално јавно тужилаштво нема везе са правдом, већ је политички инструмент у рукама једног центра моћи за уцене политичара који се залажу за националне интересе македонског народа и државне интересе Македоније“, наводи ВМРО-ДПМНЕ.
Током протекле седмице, албански медији у Македонији јавили су да је Груевски, наводно, Ахметију понудио места председника Собрања и министра финансија, као и козметичке промене закона о употреби језика. Остаје нејасно да ли ће главна опозициона странка СДСМ Зорана Заева, која је освојила 49 од 120 мандата у Собрању, успети да мобилише подршку албанских странака довољну за формирање нове Владе. Албанске странке, осим Демократске партије Албанаца, подржале су заједничку платформу, којом се за улазак у будућу Владу тражи двојезичност на целој територији Македоније, учешће албанских странака у преговорима са Грчком око имена Македоније, као и равноправно учешће Албанаца у безбедносним и обавештајним структурама те државе. Платформа је обелодањена свега неколико дана пошто су се албански лидери из Македоније састали са премијером Албаније Едијем Рамом у Тирани. Платформу је подржао и косовски председник Хашим Тачи. Собрање има 120 посланика и за састав нове Владе потребна је подршка 61 посланика.
Извор: РТС
фото: АП