МИНИСТАР спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је прерано причати о томе када би могао да буде одржан референдум о трајном решењу косовског проблема.
„О томе да ли ће га уопште бити и када ће се десити прерано је разговарати“, казао је Дачић за телевизију Прва и додао да референдум не мора бити везан за неке изборе.
Дачић је рекао да је на последњем састанку председника Србије и Косова, Александра Вучића и Хашима Тачија, у Бриселу „нека врста сагласности постигнута да постоје неке могућности за долазак до трајног решења“.
Дачић је рекао и да је састанак председника Србије Александра Вучића и Косова Хашима Тачија „на неки начин отворио неку врсту размишљања како ће се доћи и хоће ли се уопште ићи ка неком компромису“.
Поводом навода у медијима да ће директорка за Западни Балкан и Турску у Европској служби за спољне послове Ангелина Ајнхорст бити кључни посредник у наредној фази дијалога Београда и Приштине, Дачић је рекао да она већ учествује у преговарачком процесу као део тима високе представнице Федерике Могерини.
Дачић је рекао да Ајнхорст „на неки начин моделира тај дијалог, долази код једних и других, иде у Америку“.
Министар је рекао да је на састанку у недељу у Бриселу договорено да се две стране у јавним комуникацијама односе с међусобним уважавањем и да се интензивира комуникација.
Он је рекао да не може да потврди да ће следећи састанак Вучића и Тачија бити за две недеље, али да ће „у јулу састанка свакако бити, а ван тога се одвијају технички разговори“.
Дачић је рекао да досад није било интензивног дијалога јер је Приштина стално тражила изговоре, а да се поставља и питање капацитета Тачија, „може ли он да изнесе то питање у име свих на Косову, јер увек може да има алиби како би он нешто хтео, али други неће“.
„Овде је важно рећи ако желимо трајно решење оно не може да се заснива на жељама Приштине да ће Србија признати њихову једнострану одлуку. Ако мисле да је то компромис нема потребе да настављамо разговоре“, рекао је Дачић.
Он је рекао да је Србија спремна за компромис и да ће уложити максималне напоре да се дође до трајног решења.
Шеф српске дипломатије је рекао да је „највећа препрека трајном решењу одбијање Приштине да схвати нову реалност“ и да су се промениле околности пошто све више земаља повлачи признање Косова, као да и „америчка администрација не би сада по сваку цену подржала Косово“.
„Ситуација ће на крају крајева за њих бити све тежа, казао је Дачић.
Дачић је рекао да би са принципима трајног решења косовског питања требало да буду сагласне и највеће силе, односно САД и Русија.
„ЕУ је та која моделира дијалог, али утицај великих сила, САД с једне стране и Русије с друге је такав да се мора водити рачуна о томе. Било би добро да и једна и друга велика сила буду сагласне са неким принципима решења“, казао је Дачић.
Бета
zar i dalje da ih ranimo i cuvamo