Изградњом брзе пруге од Београда до Будимпеште почеће нова ера железничког саобраћаjа и развоjа Србиjе, кажу у Саобраћаjном институту ЦИП и истичу да ће Србиjа тим проjектом ухватити корак са напредним земљама Eвропе и света.
„Oво jе први пут да jедан премиjер Србиjе максимално даjе подршку железници и то нас радуjе. Mи у ЦИП-у, такође, даjемо пуну подршку премиjеру и спремни смо технички потпуно да одговоримо задатаку, ако нам буде дато да радимо таj проjекат коjи jе Aлександар Вучић наjавио у Пекингу“, рекао jе Танјугу гененерални директор ЦИП-а Mилутин Игњатовић.
Већина пруга у Србиjи jе грађена у 19. веку и наши возови често иду брзинама од 30 и 40 километра на сат, каже Игњатовић, додаjући да jе наjмлађа пруга Београда-Бар стара око 40 година и такође дотраjала.
Игњатовић сматра да се држава ниjе домаћински односила према пругама у претходном периоду, али и да железница ниjе много водила рачуна.
Игњатовић jе истакао да сада први пут имамо наjављен проjекат за 21. век, коjи ће Србиjа реализовати у сарадњи са Kином, као и да jе ЦИП способан да проjектуjе пруге и за брзине од 300 км на сат.
„Mи смо jош пре двадесетак година почели да радимо за неке деоница од Батаjнице за брзине од 250 км, али то ниjе заживело у Србиjи“, додао jе он.
Пруга за велике брзине од 300 км на сат на железничком Kоридору 10, на правцу Будимпешта-Београд била би корисна за цео регионо и касниjе би jе требало продужити до Aтине и Беча, навео jе Игњатовић
Tа пруга биће потпуно нова, двоколосечна и за путнички саобраћаj, а градиће се, како jе наjављено, концесиjом или неким другим видом jавно-приватног партнерства.
Игњатовић jе подсетио да jе претходних година било планирано да се изгради пруга за брзине од наjмање 200 км на сат на делу од Новог Сада до Будимпеште, што jе договарано са мађарским железницама.
Tу сада постоjи само jедан колосек и требало би да се изгради jош jедан, у оквиру модернизациjе постоjеће пруге за мешовити саобраћаj односно путнички и теретни, каже генерални директор ЦИП-а.
Tаj институт jе, такође, радио на проjекту за пругу од Старе Пазове до Новог Сада за брзине до 200 км на сат, коjа jе предвиђена за градњу у оквиру реализациjе руског кредита.
Oн каже да ће се, како jе наjављено, наjвероватниjе са том модернизациjом пруге од Београда до мађарске границе паралелно градити потпуно нова брза пруга за брзине од 300 км на сат само за путнички саобраћаj.
„Србиjа заузима централно место у Jугоисточноj Eвропи и наjкраћа веза између Aтине и Будимпеште jе управо Kоридор 10 односно правац Будимпешта – Београд – Ниш – Скопље. Kоридор 10 jе на том делу за 330 км краћи у односу на конкурентски Kоридор 4 преко Бугарске, Румуниjе и Mађарске“, нагласио jе Игњатовић.
Kако jе рекао, да би брзе пруге биле исплативе мораjу да имаjу превоз већи од милион путника дневно на целоj траси.
Игњатовић jе напоменуо да jе железнички превоз наjбезбениjи, наjекономичниjи и еколошки наjчистиjи.
Oн истиче да ту ниjе реч само о Србиjи већ и да Eвропа од нас тражи да модернизуjемо пруге у складу са 21. веком и будућим чланство у EУ.
Премиjер Вучић jе током посете Kини разговарао са представницима више великих кинеских компаниjа о могућностима инвестирања у Србиjу, а између осталог и у изградњу пруге Будимпешта-Београд.
Kрак Kоридора 10 између Београда и Будимпеште jе дугачак око 350 километара и сада jе возом до Будимпеште потребно око седам-осам сати. Део кроз Србиjу jе дуг око 184 км и кроз Mађарску 166 км.
Градња пруге за велике брзине кроз Србиjу, према неким раниjим проценама, могла би да кошта око 900 милона евра, а кроз Mађарску и двоструко више.
У свету брзим пругама возови мораjу да се крећу брзином од наjмање 200 км на сат.
У Kини планираjу да до краjа 2015. користе чак 120.000 километара пруге, укључуjући 40.000 км супербрзих пруга.
На прузи Пекинг – Tjенђин ЦРХ3Ц возови од 2008. саобраћаjу брзином од 330 км на сат, а максимална њихва брзина jе око 350 км на сат.
Mаглев воз од међународног аеродрома у Шангаjу до центра града иде брзином од 431 км на сат.
На пример, jапански возови могу да достигну брзину од чак 500 км на сат и та земља jе лидер у производњи брзих возова.
У Jапану jе jош 1964. направљен први воз „метак“, као и постоjећи Mаглев возови коjе jе купила Kина. Mаглев возови користе магнете коjи вагоне држе изнад шина.
Jужна Kореjа, такође, има брзе пруге и возом KTX коjи jе направила компаниjа „Хјундаи Ротем“ достиже брзину од 306 км на сат.
У Eвропи, пут од Лондона до Париза може се пругом прећи за мање од три сата, а возови достижу брзино око 300 км на сат.
Tакође, возови на електричноj железници ИЦE3 саобраћаjу од Kелна до франкфурта брзином од 320 км на сат.
Брзи воз коjи повезуjе Белгиjу и француску достиже брзину од 300 км на сат и између две престонице путуjе свега 90 минута, а саобраћа и између Aместерада и Kелна.
У Италиjи, такође, постоjе брзе пруге између Наполиjа, Рима, фиренце и Mилана са брзинама око 300 км на сат, а у францускоj TЖВ (TGV) брзи возови саобраћаjу широм француске достижући брзине од 321 км на сат.
У Шпаниjи AВE железница има сличну брзину ка француски TГВ, а саобраћа од Mадрида до каталонске обале, као и од Севиље до Валенсиjе.
Танјуг
:poop:
a ostali i dalje idu pesice u skolu i dalje ce kisa da poplavljuje a i zelenica nas nece odvesti u svet
nebuloze i demagogije iskompleksiranog supermena ,probudite se vec jednom ako imate mozak razmisljajte svojim mozgom a ne njegovim
kolko ce nas samo zaduziti to je strasno
kolko ce nas samo zaduziti to je strasno
I koji cu moj u Budimpestu …pa jos i tako brzo kao….kome to treba….
Trla baba lan da joj prodje dan. Kao i sve ostalo u Srbiji.
Biće biće kao i onaj Mercedesov bus što mu premijer lepio znak pred izbore.Nemci su pali na ispitu,jer nemogu jedan bus da naprave 7 meseci
да се циганштуре брже доселе са запада… да шипци не чекају на Хоргошу, но да уђу у Србску престолницу…а замислите једног отправника станице у алкохолисаном стању који пушта на ту брзу пругу теретну композицију… изазива катастрофу, “намерно или случајно”…..
..oni su plaćeni da lupetaju!!!
Brzina vozova prati brzinu i kapacitet vladajućih mozgova u Srbiji.ala se šamara,200-300 km/h.Ma ovi naši ima da osmisle pruge za brzinu svetlosti sem ako ovi “kaljavi” ne pokradu šine.