Новинске агенције Бета и Фонет су од 2007. до 2014. године укупно добиле преко 70 милиона динара из буџета, и то у највећем броју случајева нетранспарентно, јер су набавке расписиване без јавних позива, што значи да други понуђачи нису били у позицији да учествују у поступку, па самим тим ни да испоручују услугу.
Ове две новинске агенције су средства добијале од бројних министарстава и других институција, претежно кроз продају сервиса и за пројекте, од чега је Бета од 2007. до 2014. по овом основу зарадила близу 41 милион динара, док је Фонет у истом периоду приходовао преко 30 милиона динара.
Међутим, све то не би било спорно да велики део ових послова није склапан без претходно расписаног јавног позива, што цео поступак чини нетранспарентним.
Најновији “нетранспарентан пример” у коме је поступак вођен директним преговарањем, дакле без могућности да се други понуђачи пријаве како би учествовали у јавној набавци, је уговор који су Фонет и Бета склопиле са Министарство спољних послова (Одељењем за имовинско-правне и заједничке послове).
ОВДЕ можете погледати уговор са МСП
За услугу продаје мултимедијалног пакета сервиса Фонет, као једини понуђач, добио је близу милион динара. Новинској агенцијији Бета, такође једином понуђачу за услугу продаје сервиса вести, припало је преко милион динара.
Директном погодбом, без објављивања јавног позива спроведени су и поступци јавних набавки из 2008. године када су ове две агенције потписале уговоре са Министарством културе и информисања чија је укупна вредност била око 30 милиона динара.
Бети је по уговору за целу годину припало 20 милиона динара, а 10 милиона Фонету. Услов је био да Фонет испоручи 50 видео клипова дневно, а Бета 250 информација у току дана. Оба поступка су спроведена нетранспарентно јер су и друге агенције задовољавале услове конкурса, а да јавни позив није објављен.
ОВДЕ можете погледати уговор са агенцијом Фонет
ОВДЕ можете погледати уговор са агенцијом Бета
Агенције су у претходних година добијале средства од већине министарстава, почев од финансија, привреде, МУП-а, рада, трговине, правде, културе, али су и свих ових година Фонет и Бета добијале средства од институције Председника Републике.
У 2007. години Бета је од неколико министарстава и Председништва укупно добила 1,9 милиона динара, годину дана касније 21,8 милиона динара, у 2009. години 2,3 милиона динара, а годину дана касније четири милиона динара из буџета.
У 2011. години ова новинска агенција је поново из буџета за пружање својих услуга добила 2,9 милиона динара, да би годину дана касније тај износ био око 2,4 милиона динара, а 2013. године три милиона динара.
Лане је Бета од неколико министарстава и Председништва Србије укупно приходовала 2,4 милиона динара. Фонет је, такође, навише новца из буџета добио 2008. године – 11,5 милиона динара, од чега је 10,2 милиона динара овој агенција припало од Министарства културе и информисања.
Ова агенција је продајући сервис државним органима 2007. године зарадила 1,3 милиона динара, 2009. близу три милиона динара, а годину дана касније око 2,3 милиона динара.
У 2011. години Фонет је по истом основу приходовала 3,9 милиона динара, следеће године 2,5 милиона, следеће 2,2 милиона динара, а у 2014. око 3,2 милиона динара.
Главни и одговорни уредник Бете Иван Цвејић написао је не тако давно у ауторском тексту за НИН да “две деценије Бета и Фонет нису добиле ни динара из буџета”.
Телепромптер.рс