Трговање на Лондонској берзи отворено је правим потопом акција, а највећи пад бележиле су акције највећих банака.
Тако су акције Ројал бенк ов Скотланд пале за 35 одсто а Барклиза и Лојдса за по 30 одсто.
У том моменту, како су навели британски медији, губитак лондонског индекса ФТСЕ 100 износио је чак 100 милијарди фунти.
Међутим, Банка Енглеске је брзо реаговала најавом да је спремна да на располагање стави 250 милијарди фунти, како би се смирила тржишта.
Та најава деловала је позитивно, па је Лондонска берза повратила половину губитака.
Индекс ФТСЕ 100 је сада у паду 274 поена, односно 4,3 одсто, што је и даље велики пад, који се мери износом од око 70 милијарди фунти. Велики губици, како се предвиђало, бележе се и на осталим тржиштима капитала.
У еврозони, штета је још већа, при чему је париски индекс КАК 40 изгубио преко 10,0 одсто вредности. Акције финансијских институција попут БНП Парибе и Креди Агрикола су пале за 17 одсто, док су акције Сосијете Женерала пале за 21 одсто.
Франкфуртски индекс ДАX је, такође, пао за преко 10,0 одсто у једном тренутку, да би се касније благо опоравио, уз пад од 8,7 одсто. Акције Дојче банке и Комерцбанке су пале за преко 16 одсто.
Главни индекс Мадридске берзе је пао за 12 одсто, атински за 15 одсто, амстердамски за 9,0 одсто, а главни индекс берзе у Прагу за 10 одсто.
Инвеститори су потражили релативно безбедно уточиште у владиним обвезницама, при чему је вредност немачких државних обвезница снажно добила на цени услед великог прилива новца инвеститора који су у потрази за сигурним улагањем након што је Британија гласала за напуштање Европске уније.
Порасла је и вредност британских обвезница, при чему су приноси на10-годишње обвезнице пали на историјски минимум.
Б92
sad placaju cenu sto su 40 godina unistavali britanskog seljaka ulaskom prvo u EZ pa u EU