Македонија

Потписан договор о новом имену Македоније

Договор Македоније и Грчке којим се решава двоиподеценијски спор око имена Македонија у грчком селу Псарадес у пограничном региону Преспа потписали су шефови дипломатија у присуству премијера две земље и представника Европске уније и Уједињених нација, које су посредовале у преговорима.

Претходно су се окупљенима, међу којима су високи представници Европске уније и Уједињених нација и бројни новинари, обратили премијери Грчке Алексис Ципрас и Македоније Зоран Заев који су се међусобно назвали пријатељима, оцењујући потписивање договора историјским даном.

“Потписивањем договора о решавању спора који је трајао скоро три деценије и о стратешком партнерству, заиста смо померили планине. Данас стављамо крај на вишегодишње разлике које су подигле зид који је спречавао пријатељство два народа. Договор доноси корист грађанима обе земље и ствара нову реалност у региону”, рекао је македонски премијер.

Како је истакао, договором се ствара шанса и историјска могућност за појачану сарадњу две суседне земље, за снажније економске везе и виши раст и развој.

“Данас можемо слободно да кажемо да смо поносни на овај наш договор, јер смо изабрали решење које нас уједињује”, рекао је Заев.

Потписивању договора присуствовали су висока представница ЕУ за спољну политику Федерика Могерини, комесар за проширење Јоханес Хан, подсекретарка УН за политичка питања Розмари ди Карло и медијатор УН у маратонском спору две земље Метју Нимиц.

Документ је потписан у селу Псарадес на грчкој страни Преспанског језера у посебно подигнутом “шатору”, а делегација Владе Македоније је на свечану церемонију пристигла глисерима са македонске стране.

Делегацију коју предводи премијер Македоније Зоран Заев на пристаништу су дочекали премијер Грчке Алексис Ципрас и шеф дипломатије Коцијас са другим министрима грчке владе. Након срдачног дочека уз загрљаје и снажан аплауз, премијери су са министрима отишли на потписивање договора.

Поред Заева и Димитрова у Псареседес су дошли и вицепремијерка и министарка одбране Радмила Шекеринска, вицепремијер за европска питања Бујар Османи и министар унутрашњих послова Оливер Спасовски.

Након обраћања премијера Ципраса и Заева, састанак делегација влада Македоније и Грчке биће настављен на македонској страни пограничног подручја Преспе билатералним разговорима и заједничким ручком у селу Отешево. Догађаје на обали Преспанског језера прате снажне мере обезбеђења.

Договором Ципраса и Заева, који је постигнут 12. јуна, предвиђено је да Македонија промени име у “Република Северна Македонија” уз промену Устава и референдум, а да Грчка престане да спречава пријем Македоније у НАТО и отпочињање преговора о приступању ЕУ.

Споразум два премијера поздравиле су ЕУ, НАТО, САД и друге земље, међу којима је и Русија.

Грчка полиција сузавцем спречила демонстранте да ометају потписивање договора
Договор о решењу спора око око имена Македоније подстакао је дубоко националистичке ставове и у Грчкој и у Македонији, а критичари премијера Ципраса и Заева оптужују за “издају”.

Протести, Грчка Извор: РЕУТЕРС/Алеxандрос Аврамидис
У близини места где је потписан договор грчки противници су организовали протест, током којег су се, како су пренели медији, сукобили са полицијом.

Грчка полиција онемогућила је противнике грчко-македонског споразума око имена да спрече церемонију потписивања договора, која је одржана у селу Псарадес.

Како је пренела агенција МИА, полиција је сузавцем растерала демонстранте када су покушали да удју у безбедносну зону и стигну до тог села, које се налази на грчкој обали Преспанског језера.

Погледајте прилог Владана Алимпијевића:

Извор: Н1 / Агенције

Заев поклонио Ципрасу своју кравату

Премијер Македоније Зоран Заев поклонио је грчком премијеру Алексису Ципрасу кравату коју је носио на потписивању договора две земље о решавању спора око имена.

Заев је на крају церемоније потписивања договора у грчком селу Псарадес у пограничном региону Преспа, скинуо кравату и подарио је грчком колеги Ципрасу.

Ципрас је, уобичајено, на потписивање договора којим се решава скоро тродеценијски македонско-грчки спор око имена дошао без кравате.

Два премијера су се у говорима пред потписивање договора назвала пријатељима.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!