Економија

Потпуни изостанак реформе јавних предузећа

* Ђоговић: Извештај ће опет бити позитиван и са замеркама које неће бити у оштром тону
Делегација Међународног монетарног фонда сутра стиже у Београд, а представници домаће власти дочекаће је у окрњеном саставу и са не баш лепим вестима – иако је акценат био на реформи јавних предузећа готово да ништа ново на том пољу није учињено од последње посете у децембру прошле године.

ЕПС није затворио непрофитабилне електране, нити ће у скорије време, Азотара и МСК нису нашле купца па још таворе у саставу Србијагаса трошећи буџетски новац, купца нема ни за Петрохемију, РТБ Бор није добио директора иако је конкурс расписан пре шест месеци.

ММФ-у се неће свидети затечено стање, али ће њихов извештај и овог пута бити позитиван јер је буџет позитиван, каже за Данас Саша Ђоговић из Института за тржишна истраживања. Оно што ће Србија и овог пута добити, тврди он, јесу замерке које неће бити у оштром тону.

– Период од последње ревизије ММФ-а карактерише потпуни изостанак реформе јавних предузећа. Бавимо се председничким изборима, новом владом, тиме да ли ће неко да купи Петрохемију, али никаквог помака у реорганизацији предузећа нема – истиче Ђоговић.

Он каже да та предузећа можда послују боље, али и да то пословање свакако није одрживо.

– Опет ће да трпи буџет. Производња ЕПС је пала за 12 одсто, и ето зашто није дошло до раста БДП-а већег од 1,2 одсто. Осим тога, нема инвестиција у нове копове, нити у санирање постојећих – напомиње Ђоговић.

И док у Србијагасу не види никакав помак, у Железницама Србије се он осети, како каже, јер се ово предузеће, између осталог, решило старих нерентабилних пруга.

У последњем извештају од пре шест месеци ММФ, између осталог, наводи шта би све требало урадити у периоду до њиховог следећег доласка. На том списку Србији се даје рок до краја марта да усвоји сет закона о образовању. Међутим, то се још није десило, у плану је да закони пред посланике дођу тек у августу. Један од приоритетних задатака било је и решење за Азотару и МСК (крај априла), што се такође није десило, као и гашење електрана које је ЕПС требало да уради до краја јуна.

Стални представник ММФ у Србији Себастијан Соса рекао је пре неколико дана за РТС да раст плата и пензија неће бити тема ове контроле, али да хоће реформа јавних предузећа. Он каже да би са српским властима требало разговарати о дугорочним циљевима, приоритетима и изазовима. „Разговараћемо о примени програма, оствареном напретку и наравно направићемо план шта је потребно још да се уради убудуће“, рекао је Соса.

Он је истакао да Србији, уколико жели да оствари потпуни напредак у оном што чини у последње две године, реформа јавних предузећа мора да буде јасан приоритет.

Љ. Буквић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!