* Ђоговић: Извештај ће опет бити позитиван и са замеркама које неће бити у оштром тону
Делегација Међународног монетарног фонда сутра стиже у Београд, а представници домаће власти дочекаће је у окрњеном саставу и са не баш лепим вестима – иако је акценат био на реформи јавних предузећа готово да ништа ново на том пољу није учињено од последње посете у децембру прошле године.
ЕПС није затворио непрофитабилне електране, нити ће у скорије време, Азотара и МСК нису нашле купца па још таворе у саставу Србијагаса трошећи буџетски новац, купца нема ни за Петрохемију, РТБ Бор није добио директора иако је конкурс расписан пре шест месеци.
ММФ-у се неће свидети затечено стање, али ће њихов извештај и овог пута бити позитиван јер је буџет позитиван, каже за Данас Саша Ђоговић из Института за тржишна истраживања. Оно што ће Србија и овог пута добити, тврди он, јесу замерке које неће бити у оштром тону.
– Период од последње ревизије ММФ-а карактерише потпуни изостанак реформе јавних предузећа. Бавимо се председничким изборима, новом владом, тиме да ли ће неко да купи Петрохемију, али никаквог помака у реорганизацији предузећа нема – истиче Ђоговић.
Он каже да та предузећа можда послују боље, али и да то пословање свакако није одрживо.
– Опет ће да трпи буџет. Производња ЕПС је пала за 12 одсто, и ето зашто није дошло до раста БДП-а већег од 1,2 одсто. Осим тога, нема инвестиција у нове копове, нити у санирање постојећих – напомиње Ђоговић.
И док у Србијагасу не види никакав помак, у Железницама Србије се он осети, како каже, јер се ово предузеће, између осталог, решило старих нерентабилних пруга.
У последњем извештају од пре шест месеци ММФ, између осталог, наводи шта би све требало урадити у периоду до њиховог следећег доласка. На том списку Србији се даје рок до краја марта да усвоји сет закона о образовању. Међутим, то се још није десило, у плану је да закони пред посланике дођу тек у августу. Један од приоритетних задатака било је и решење за Азотару и МСК (крај априла), што се такође није десило, као и гашење електрана које је ЕПС требало да уради до краја јуна.
Стални представник ММФ у Србији Себастијан Соса рекао је пре неколико дана за РТС да раст плата и пензија неће бити тема ове контроле, али да хоће реформа јавних предузећа. Он каже да би са српским властима требало разговарати о дугорочним циљевима, приоритетима и изазовима. „Разговараћемо о примени програма, оствареном напретку и наравно направићемо план шта је потребно још да се уради убудуће“, рекао је Соса.
Он је истакао да Србији, уколико жели да оствари потпуни напредак у оном што чини у последње две године, реформа јавних предузећа мора да буде јасан приоритет.
Љ. Буквић, Данас.рс