Економија

Повећан број захтева за пензију

Због оштријих услова за пензионисање од 1. јануара 2015, у децембру 2014. само у Београду поднето 5.600 захтева за старосну пензију

Измене Закона о пензијском и инвалидском осигурању, од 1. јануара ове године, а које прописују строже услове за пензионисање, главни су разлог што је до 31. децембра 2014. године Пензијском фонду филијале Београд стигло за 40 одсто више захтева за старосну пензију, него годину дана раније, кажу у ПИО фонду.

Према последњим подацима Фонда у филијали Београд, највећој у Србији, у децембру 2014. године примљено је 5.600 захтева за остваривање права на старосну пензију. Пре годину дана, у децембру 2013. тај број је био 4.010. Разлика није мала – готово 40 процената више.

У ПИО фонду кажу да је оволики број захтева потпуно очекиван, јер су сви, поготово жене, које по новом закону одлазе који месец старије у пензију, искористили прилику да по старом пропису оду у пензију. Законодавац је предвидео да се од ове године у пуну старосну пензију иде с 65 година живота и минимално 15 година стажа осигурања, с тим што се женама ова граница постепено подиже, а други основ за пуну старосну пензију је 45 година стажа, без обзира на године живота.

У овој години за пуну старосну пензију жене ће морати да имају најмање 60 година и шест месеци живота.

Када је реч о превременим пензијама, жене у текућој години у пензију могу отићи с 36,4 година стажа и најмање 54,4 година живота, а мушкарци са 40 година стажа и најмање 55 година старости.

У том случају сви они мораће да плаћају пенале од по 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање старосне пензије, што укупно не може да прелази 20,4 одсто.

У 2016. години захтев за превремену старосну пензију моћи ће да поднесу жене које у том тренутку имају 55 година и 37 година стажа, док би по старом закону у пуну старосну пензију ишле с 54 године и 36,4 година стажа.

Сваке наредне године жене ће све старије ићи у превремену старосну пензију да би у 2024. години могле да се пензионишу с 60 година старости и 40 година радног стажа.

Када је реч о условима за добијање породичне пензије услови се такође мењају па ће ова примања моћи да наследи удова која у 2015. години у тренутку смрти свог супруга има 52 године живота. Удовац ће ове године породичну пензију моћи да наследи ако је у тренутку смрти своје супруге имао 57 година, да би у 2016. години ова примања могла да наследи жена удова која има 52,6 година и мушкарац старији за шест месеци, односно онај ко у том тренутку има 57,6 година.

Мајке с троје деце и даље имају право на посебан стаж увећан за две године, с тим што ће се женама осигураницама с једним и двоје деце посебан стаж почети да обрачунава од 2032. године и то тако што ће оне с једним дететом имати увећање за шест месеци стажа, за двоје деце годину. Посебан стаж није пензијски стаж и њиме се не могу остварити услови за пензију, али утиче на повећање обрачунатог износа пензије.

Ј. Петровић-Стојановић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Odakle autoru teksta izraz “udova”? Valjda je udovica srpska rec. |Ajde sto nam novinari dolaze sa koca i konopca nego sto namecu svoje seljacke zargone i manire…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!