Запослени у јавном сектору и пензионери, у 2018. су ушли с најавом да ће им плате и пензије бити увећане. Већа зарада, међутим, заобићи ће труднице и породиље.
Друго стање, другачија и плата. За разлику од осталих који плату добијају из буџета, породиље и труднице ове године од државе неће добити најављено повећање.
„Ово је једна неравноправна ситуација која под хитно треба да се промени. По неким мојим прорачунима жене у просеку су изгубиле од 3 до 5.000 динара што у тренуцима када имате дете које је у том времену још у пеленама и коштају јако пуно пара не плаћате само пелене него још пуно тога што у Србији кошта више него у другим европским земљама, сваки динар је добро дошао“, каже Јована Ружичић из удружења „Центар за маме“
Бар три закона штите труднице и породиље. Ниједан међутим не предвиђа умањење па враћање плате.
Висина накнаде зараде утврђује се у висини просечне основне зараде увећане за минули рад, односно основице за плаћање доприноса за обавезно социјално осигурање у 12 месеци пре отпочињања породиљског одсуства.
У једногодишњи просек зарада породиљама по садашњим прописима неће ући овогодишње увећање плате за десет или пет одсто.
„То је велики новац, значи 1,2 плате на годишњем нивоу. Међутим, осећа се неко јадно, то значи да онај посао, његова породица и он лично нису битни за државу а држави је много лакше да на почетку породиљског обрачуна породиљи износ и да то остаје до краја, да не мења. много је лакше, много је мање посла а можда би у току године морало да се интервенише у министартсву, можда из резерви министартсва или резерви буџета“, каже Томислав Живановић, председник ГСПРС „Независност“
Без увећања плате од 10 одсто тако остају труднице и породиље запослене у просвети, здравству, полицији, култури и науци. На увећање од 5% не могу да рачунају ни породиље запослене у администрацији и стручним службама.
О2