Безбедност

Поверљиви документ НАТО – „Спремни смо да оперативно интервенишемо на Балкану када то буде потребно“

Поверљиви документ НАТО-а о безбједности на Балкану, у који је хрватски “Вечерњи лист“ ексклузивно имао увид, усвојен на састанку министара спољних послова чланица НАТО у Варшави, овог мјесеца.

НАТО је спреман да оперативно интервенише на Балкану кад то буде потребно како би спријечио међуетнички сукоб и промовисао безбједност и стабилност, пише у тајном документу НАТО-а о ситуацији на западном Балкану.

О Документу је расправљано и усвојен је на састанку министара спољних послова овог мјесеца, а у њему се детаљно описују двије врсте пријетњи с којима су суочене државе у југоисточном хрватском сусједству: дестабилијуће понашање Русије и растуцћи екстремизам и радикализација као посљедица повратка страних бораца из Сирије и Ирака.

Не открива се детаљније шта значи да је савез спреман да оперативно интервенише, али извори неслужбено говоре да је нагласак на промовисању безбједности и стабилности те да не треба то ишчитавати као пријетњу, већ као поруку одврацшћања потенцијалних пријетњи које цће НАТО, очито је из те формулације, интензивно пратити на западном Балкану.

У документу се наводи број од “приближно 260 страних бораца“ који су из БиХ отишли у борбу на страни терористичких организација Исламске државе и Ал Каиде у Ираку и Сирији. То је податак с краја 2015. године.

Кад је ријеч о другом разлогу за забринутост земаља чланица НАТО-а ситуацијом на западном Балкану, у повјерљивом документу наводи се да је приступ Русије најчешцће усмјерен према српском становништву у региону. Међу Србима руске поруке имају највецћи одјек, додаје се у документу.

„Додик главна препрека уласку БиХ у НАТО“

НАТО уочава “пораст руских активности на западном Балкану, које укључују дестабилизирајуцће понашање“. Предсједник РС Милорад Додик, према оцјени НАТО-а, настоји да поткопа евроатлантске интеграције БиХ, што се види и у недавном расписивању “нелегалног референдума” о Дану Републике Српске, али и у томе да РС одбија да региструје војне некретнине.

Попис војне имовине у БиХ кључан је предуслов за активирање НАТО акцијског плана за чланство БиХ у том савезу (тзв. МАП), а досад је укњижено 25 војних некретнина у БиХ, али ниједна од 21 колико их је на подручју Републике Српске.

Додикову политику у НАТО-у називају опструктивном. Један од главних изазова у БиХ је, сматра НАТО, имплементирање одлука донесених на бх. нивоу на ниво ентитета. У закључцима документа наводи се да НАТО даје пуну подршку евроатлантском путу Македоније и БиХ, те да снажно подупире дијалог о нормализацији односа између Србије и Косова.

Тај дијалог, који Београд и Приштина воде уз помоћ́ ЕУ, има позитиван учинак на регионалну стабилност, закључују у НАТО-у и додају да је нормализација односа Србије и Косова повезана са стабилношцћу цијелог региона.

У дијелу документа који говори о Србији наводи се да је подршка Срба том војном савезу веома ниска, што је, наравно, посљедица НАТО бомбардовања Србије пред крај владавине Слободана Милошевицћа. Али, НАТО препознаје потребу да подстиче додатну, снажнију него икад прије, политичку сарадњу са Србијом.

Повјерљиви документ израђен је почетком децембра у склопу извршења закључака самита НАТО-а у Варшави у јуну ове године, а формулације у том документу усаглашене су између свих 28 држава чланица.

РТРС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!