Атина – Пожар подментнут, како се претпоставља, од стране једне мигранта, уништио је преко 60 посто мигрантског кампа у Морији на грчком острву Лезбос. Људи су у паници бежали из шатора и, на срећу, нема повређених. Поред кампа изгорели су шума и маслињаци који окружују прихватно центар у коме је тренутно дупло више миграната од постојећих капацитета.
Ово је само наставак протетса и нереда који на Лезбосу као и Хиосу трају последњих дана. У питању су сукоби међу групама миграната али и протести локалног становништва које, предвођено ултра-десничарским снагама, тражи од владе да предуземе хитне мере и евакушие прекобројне мигранте сукобљавајући се притом се са полицијом која их спречава да сами крену према каповима.
У нередима, који на Лезбосу и даље трају се променљивим интензитетом, све је почело када су се пронеле гласине да ће бити групних депортовања миграната у Турску одакле су и ушли на територију Грчке. Тада је група од 50 миграната који су кренули у протестни марш према центру острва али их је полиција зауставила, у повратку, у знак протеста, запалила ватру око кампа. Пожар се распламсао,захватио дрвеће и маслињаке а затим и већи део кампа.
Дошло је до панике и велики број миграната је изашао изван ограђеног простора. Кренули су поново ка центру острва, међутим, на прилазима граду дочекале су их јаке полицијске снаге али и грађани који нису дозвољавали улазак и који свакодневно од владе траже да се мигранти преселе на копно.
У овом тренутку ситуација је прилично драматична јер је нејасно колико је миграната без трага нестало из кампа као и како ће локалне власти решавати проблем јер више од четири хиљаде миграната практично више немају сигуран смештај јер је уништено више од половине инфраструктуре.
Иначе, у овом кампу има места за 2.500 људи а тренутно их је преко 4.000, са тенденцијом повећања броја јер свакодневно са турске обале стиже бар још стотинак њих.
Као појачање на Лезбос су упућена два допунска одреда полиције која треба да држе под контролом узаврелу ситуацију која сваког тренутка може да се искомпликује. Грађани трвде да читаве групе мигранта без икакве контроле, али и хране, лутају острвом што изазива страх од крађа али и могућих нових нереда у којима би ултра-десничарске снаге могле да ствар преузму у своје руке. Влада у Атини, како јављају овдашњи медији, намерава ада на острво упути бродове-хотеле на које ће бити евакуисани мигранти.
У исто време медији саопштавају да ће предузимање конкретних мера бити могуће тек по повратку из иностранства министра за миграцију Јаниса Музаласа.
Подсетимо, на острвима у Источном Егеју је тренутно око 11.000 миграната што је двоструку више од постојећих капацитета. На целој територији Грчке, од прошле недеље, када је регистровано 60.000 миграната, цифра се попела већ за хиљаду више јер свакодневно из Турске улазе нове групе.
У говору у УН, премијер Алексис Ципрас је упозорио да одуговлачење са решавањем питања избеглица само јача националистичке и ксенофобичне снаге и да је, већ, реч о изазову на сватском нивоу јер ни једна држава не може сама да се избори са овим проблемом.
Ципрас подвлачи да се Грчка налази на првој линији избегличке кризе, да је њен једини критеријум у решавању проблема конструктиван став базиран на међународном праву и да ће у случају неуспеха међународне заједнице да подржи ове напоре, широм света доћи до политичких и социјалних последица. У овом изазову, како је Ципрас написао на интернет страници коју су отвориле УН, премијер подвлачи да у овом изазову грчки народ и земља преко које је прешло 1,2 милиона избеглица већ више од године сваког дана одговарају: „Да,то је наша дужност!”
Политика.рс
фото:Ројтерс