Влада Србије смањила је јавним предузећима трошкове за репрезентацију за 60 одсто, а јавни сектор наставља да троши по ресторанима преко јавних набавки.
Јавно предузеће „Коридори Србије“ расписало је крајем прошле године набавку којом ће на кафане потрошити 550.000 динара
У Немањиној 11 недавно су уведена нова правила о чашћавању на рачун државног буџета. Јавним предузећима Влада је значајно смањила трошкове репрезентације, а свима другима поручила да непримерена трошкарења и неоснована репрезентација не смеју бити одобрени. Корисници државних пара и даље, међутим, ручају по ресторанима тако што расписују тендере, а у прилог им иде то што за овакве конкурсе не морају да траже одобрење Владе.
За кафану преко тендера ЈП не морају да траже одобрење Владе
– Јавна предузећа немају обавезу да траже сагласност ни Министарства привреде, нити Владе на план набавки – потврдили су у том министарству за „Блиц“.
Како су нам појаснили, јавне компаније морају ресорним министарствима да доставе план пословања за 2015. Извештај, како наводе, треба да буде усклађен са упутством Владе, а то значи и да су трошкови за репрезентацију морали да буду смањени за 60 одсто.
Поруџбине преко тендера
Јагњеће печење
Прасеће печење
Пастрмка филе
Телетина
Чорба
Вешалица
Мешано месо
Пилећи батак
Палачинке
Баклава
Пиво, вино, вињак, домаћа ракија, пелинковац..
На сајтовима многих корисника буџета јасно се види како за ресторанске услуге расписују тендере. Јавно предузеће „Коридори Србије“ расписало је крајем прошле године набавку којом ће на кафане потрошити 550.000 динара. Уговори су склопљени са по једним рестораном у Нишкој Бањи, Врању и Београду, а у понудама је, између осталог, пастрмка, печење, мешано месо… На питање коме су намењене ове услуге, директор „Коридора“ Дмитар Ђуровић рекао је да ћемо прецизан одговор добити у среду.
Како је „Блиц“ писао, Национални парк „Тара“ планирао је да у 2015. потроши 1,5 милиона динара за ручање у четири ресторана на Тари и у Бајиној Башти. У овом предузећу потврђују да су објавили тендер, али за „Блиц“ кажу да на то имају право с обзиром на то да годишње остварују приход од 350 милиона динара. Ово предузеће је, иначе, у 2013. остварило добит од 3,4 милиона динара, а за ову годину предвидело је буџет за ресторане од 1,5 милиона. За 2015. смањили су трошкове за репрезентацију за 60 одсто.
Чоколаде у јавним набавкама
Пре месец дана општина Сокобања расписала је набавку за кафе-кухињу, а тендером су поред кафе, шећера и вискија, тражили и златиборски деликатес. На листи захтева нашло се по пет килограма чајне кобасице, кулена, шунке, осам килограма качкаваља, али и 250 чоколада, 500 крем-бананица, 30 килограма поморанџи, 250 кесица чипса…. Набавка је коштала 291.000 динара.
ПИО фонд је прошле године само у току два месеца расписао 19 јавних набавки за ресторанске услуге. Цехови по ресторанима широм Србије ишли су од тридесетак па до 102.500 динара, колико је коштала набавка у једном ресторану у Ужицу. У понуди се нашло јагњење и прасеће печење, али и ужичка пршута, пастрмка… Исти мени се нашао и у набавкама филијала ПИО фонда у Ваљеву, Смедереву, Зајечару…
Сузана Лакић, Блиц
фото: Шутерсток
Ala žderu ovi iz PIO fondova.
Ako,ako,nece jos dugo,samo se bojim,ni sledeci nece biti bolji
🙂 Браво мајстори, ви сте непрејебиви. Ха-ха-ха
Па терај то у затвор ммим…
SNS – srpska nezasita stoka!
To samo govori da je Vlada nista u odnosu na ULICNE VELIKANE.
Smrde,svi debeli ko prasci za klanje!