Србија

Пре 21 годину у терористичком нападу на аутобус “Ниш експреса” код Подујева убијено 12, а рањено 43 Срба

За овај злочин још увек нико није кажњен

Данас се навршава 21 година од бомбашког напада на аутобус Ниш експреса, у месту Ливадице код Подујева у ком је погинуло 12, а повређене су 43 особе српске националности, најмлађа жртва био је двогодишњи Данило Цокић. Годишњица ће, као и претходних година, бити обележена парастосом у цркви Свете Петке у Лапљем Селу.

Помен је у Лапљем Селу заказан данас у 11 часова.

Путници Ниш експреса су се из централне Србије, где су као расељена лица са КиМ били смештени, упутили тачно пре 21 годину – 16. фебруара 2001. ка Грачаници на задушнице.

Активирањем нагазне мине на магистралном путу Ниш – Приштина, у селу Ливадице код Подујева, дигнут је у ваздух први из конвоја од седам аутобуса, у којима су путовали расељени Срби у пратњи шведских и британских јединица КФОР-а.

У нападу је на лицу места погинуло десеторо људи, док је касније још двоје подлегло повредама. У нападу су, поред породице Цокић – Његоша, Снежане и малог Данила, погинули и Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Ненад Стојановић, Мирјана Драговић, Вељко Стакић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић.

Нешто више од месец дана након напада, 19. марта 2001, ухапшена су четворица Албанаца, осумњичена за напад – тројица припадника тадашњег Косовског заштитног корпуса, пуковник Цељ Гаши, официр Авди Бехљуљи и Јусуф Вели, и касније главноосумњичени Фљорим Ејупи који није био припадник КЗК, али је имао криминални досије у Немачкој.

Након првостепене пресуде на 40 година затвора, Врховни суд Косова је услед недостатка доказа 2009. ослободио оптужбе Фљорима Ејупија.

Ејупи је доведен у везу са овим злочином на основу материјалних доказа пронађених на лицу места, а међу којима је био и опушак од цигарете, као и делови амбалаже употребљеног експлозива са траговима Ејупијеве ДНК, касније потврђене у Немачкој.

Током година, истрагу су, уместо резултата, обележиле афере. Једна од афера је била и бег Фљорима Ејупија из америчке базе Бондстил 2001. године, а потом и судско ослобађање остале тројице ухапшених, који су након тога дочекани као хероји у тадашњем КЗК-у и неки од њих су наставили каријеру.

Током година број истражитеља се смањивао, а истрага је слабила. ЕУЛЕX је потом покренуо нову истрагу којом је једино утврђено да иза оног што се догодило у Ливадицама није могла стајати само једна особа.

Двадесет и једну годину касније, нема резултата истраге. Током година, међународни представници понављали су да је „веома важно да починиоци буду приведени правди и да породице жртава сазнају истину“. На 12. годишњицу овог злочина, када је истрага већ била обустављена, тадашња портпаролка ЕУЛЕX-а, Ирина Гудељевић, изјавила је да је ЕУЛЕX „спреман“ да обнови истрагу, уколико „буде нових доказа“.

Канцеларија за КиМ: Злочин у Ливадицама је мрља на лицу међународне заједнице

Канцеларија за КиМ и данас нас је подсетила да ни после више од две деценије за овај злочин нико није одговарао, те да управо злочин у Ливадицама показује да је након рата на Косову наступила „организована кампања терора и застрашивања, у циљу етничког чишћења српског становништва“.

Из Канцеларије истичу и то да је најгоре од свега то што је „идеологија која је довела до злочина у Ливадицама, како су навели, жива и данас и огледа се у свакодневним нападима на Србе, имовину и објекте СПЦ на Косову“.

„Обесхрабрује и чињеница да политичари у Приштини до данас нису показали спремност да се суоче са злочинима над српским народом на Косову и Метохији, који по правилу остају нерасветљени и некажњени, па је у таквој атмосфери тешко очекивати озбиљнију нормализацију односа на терену“, навели су из Канцеларије.

Истовремено, наглашавају да је напад у Ливадицама „мрља на лицу међународне заједнице, која није успела да осигура безбедност за српско становништво“.

„Што потврђује и чињеница да се злочин у Ливадицама догодио у присуству војника КФОР-а“, наводе.

Стога, Канцеларија апелује на међународне мисије на Косову да поново отворе истраге, како за Ливадице тако и за све друге нападе на српско становништво на Косову.

„То би био чин одговорности, како према породицама настрадалих, тако и према будућности“, подцртали су из Канцеларије.

(КоССев)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!