Србија

ПРЕБИЛОВЦИ – крв српских мученика као монета за поткусуривање екуменистичке секте

Прва недеља августа месеца 2015. године прошла је у знаку сећања на војно-полицијску акцију Републике Хрватске под службеним називом „Олуја“ којом је извршено етничко чишћење простора Српске Крајине од староседелачког српског становништва. У данашњој Републици Хрватској, најмлађој чланици Европске уније, двадесетогодишњица овог догађаја је прослављена свечано и у знаку велике војне параде, док је државни врх Републике Србије и Републике Српске организовао комеморацију на Сремској Рачи у склопу које је Патријарх Иринеј Гавриловић служио парастос пострадалима. Несрећни Патријарх Иринеј Гавриловић, декларисани екумениста и пацифиста, ипак није пропустио да искористи прилику и да још једном потврди свој унијатски курс, па се средствима информисања већ исте вечери и у рекордно кратком року пронела вест насловљена парафразирањем дела говора – да је српски народ у Српској Крајини пострадао од браће по вери.

pb92

„Они који не памте своју прошлост, осуђени су да им се понови.“ (Џорџ Сантајана)

Пребиловци су старо српско село у Херцеговини, које се налази се на ободу долине Неретве, 5 км од Чапљине. Претке данашњих Пребиловчана затекли су су Турци у селу, приликом освајања Херцеговине у XV вијеку. До 1941. године, Пребиловци су били, за херцеговачке прилике, велико и економски јако село у коме је живјело око хиљаду становника. Према извјештају жандармерије НДХ из септембра 1941. године усташе су тога љета убиле 820 Срба из Пребиловаца. Само у једном дану 6. августа те године, убијено је 550- 600 жена и дјеце тако што су живи бачени у Шурманчку јаму код Међугорја. Угашен је живот у 57 породица. „Илиндански покољ“ преживјело је само 170 Пребиловчана, претежно мушкараца, који су се поново женили и у позним годинама добијали нову дјецу. Тако је обновље живот у селу. Због ове трагедије познати јапански дневник Асхаи Шимбум је писао да је ово мјесто четврто на листи најстрадалнијих села на свијету у Другом свјетском рату.

Послијератна комунистичка власт је настојала да усташки злочин заташка, сахрана жртава је забрањена, а отвори јама су забетонирани. У јесен и зиму 1990/91. године, родбина жртава је отворила 12 јама на подручју некадашњег столачког среза (Шурманци, Бивоље брдо, Хутово Градина, Хутово-Хаџибегов бунар, Кукауша доња и горња, Јасоч, Поплат, Прењ Рудине, Прењ Голубинка и Дубрава-Звекалица). Поред Пребиловаца ту су, дакле, пренијете кости српских жртава из Клепаца, Лознице, Гњилишта, Тасовчића, Опличића, Стоца, околне Требиња, неке чак из Сарајева и других знаних и незнаних мјеста. На 50-ту годишњицу страдања 4. августа 1990. године мошти ових мученика заједно са моштима страдалих на стратиштима Морин оток, Орахов до и са двије локације у Чапљини, њих око 4000 су послије Свете Литургије са опијелом којом је началствовао блаженопочивши патријарх Павле, свечано су положене у крипту Спомен цркве Сабора Српских Светитеља и Пребиловачких мученика у Пребиловцима. Храм је грађен је са великим еланом и одушевљењем српског народа, претежно добровољним радом. До рушења био је урађен подеземни дио са криптом и мермерним ћивотом- саркофагом, као и зидови у висини 6- 8 метара изнад земље.

 

У јуну 1992. снаге Републике Хрватске и ХЗ Херцег Босна су заузеле Пребиловце и уништили село минирањем и спаљивањем. Храм је уништен у темељима пластичним експлозивом и постављеним авионским бомбама. На исти начин уништено је и 95% костију жртава сахрањених у крипти. Тако су Пребиловчки и други доњехерцеговачки мученици други пут убијани, други пут овјенчани мученичким вјенцем Светога нам Саве, а Пребиловци удостојени да се назову Херцеговачким Врачаром. (http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/)

После првог корака – прања биографије и уклањања трагова злочина Степинца, на чему је радио озлоглашени Крунослав Драгановић, други корак је релативизација Степинчеве злочиначке улоге у геноциду и смиравање историјских тензија у чему су укључени експерти из београдске екуменистичке клике.

Као и ранијих година када је истим закључком унет у Диптих Светих свети Јустин Ћелијски, а истом приликом неканонски уклоњен са епископске катедре његово духовно чадо Епископ Артемије, тако је и овогодишње заседање обележно контраверзним одлукама. Наиме, архијереји Српске православне цркве су на мајском заседању 2015. године унели у Диптих Светих свете Пребиловачке и друге доњохерцеговачке мученике, па је одређено да датум њихове прославе буде 24. јул (по грађанском 6.август), а у неком од наредних ставова даље објављена је и одлука да Митрополит загребачко-љубљански Порфирије буде делегиран као представник Српске православне цркве у преговорима са хрватском бискупском конференцијом о личности кардинала Алојзија Степинца поводом њихове намере да исти буде проглашен за светитеља. Шизофреност овакве одлуке, имајући у виду неспорну историјску улогу надбискупа Алојзија Степинца као папског викара у нацистичкој творевини „Независна држава Хрватска“, а посебно сећајући се примера светог Епископа горњокарловачког Саве Трлајића и пострадалих под патронатом и на простору под контролом „браће по вери“, наводи на сумњу да је епископат Српске цркве „изостао са часа историје о Српској Цркви у време НДХ“ па због тога шаље представнике на дијалог са хрватским бискупима о балсамованом кардиналу Степинцу. Међутим, накнадна објашњења оличена у јавним иступима Патријарха Иринеја и традиционалних (-по функцији) чланова Синода указују на пропуштену византијску лекцију унија са Ватиканом као спас од надирућег Ислама.

Док римокатолички бискупи понешени прославом геноцидне акције „Олује“ траже да се у хрватску војску врате усташки поздрави, у Србији патријарх и синод воде папофилну политику.

Наиме, унија тј. васпостављање заједнице са неправославном организацијом на Западу и римским папом као верским поглаваром као могуће решење за „пречицу до раја“, жртвовањем небеског земаљским, на примеру Источног Римског царства тј. Византије показала се као богомрски и јалов посао.

Упркос томе, данас је у Српској цркви актуеалан тренд модернизације и спровођења темељних реформи у свим сферама црквеног живота, а све по мери „њу-ејџ“ покрета. Процес реформи у Српској цркви, започет реформом богослужења, у међувремену се проширио и на уређивање храмова, па смо тако данас сведоци уклањању олтарских преграда тј. иконостаса али и новом начину фрескописања у „пост-византијском стилу“ које заступа отац Стаматис Склирис, а које је препознатљиво по несвакидашњим тоновима боја, на граници уличних цртача мурала. Синтеза свега овога напред наведеног виђена је у суботу 8. августа 2015. године у Пребиловцима на освећењу Храма Васкрсења Господњег, па смо тако били у прилици да видимо заједно и екуменистички настројене епископе Српске православне цркве као и представнике римокатоличке верске организације и коначно „пост-византијски“ фрескопис оца Стаматиса Склириса.

p1

p2

p4

p3

 

Тешко вама што зидате гробнице пророцима, а ваши су их оцеви побили.

Ви, дакле, свједочите и одобравате дјела отаца својих; јер их они побише, а ви им гробнице зидате. (Јеванђеље од Матеја)

 

Припрема и превод – екипа ФБ странице «Православље живот вечни»

за ФБР приредила Биљана Диковић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!