Грађани Србије све чешће заобилазе банке. Разлог томе је пад животног стандарда, велика незапосленост и општа презадуженост. Дуг по глави становника попео се на 834 евра, са 791, колико је износио пре годину дана. Међутим, са “стезањем каиша” које најављује будући мандатар и тих просечних 800 и кусур евра постаће терет под којим многи дужници неће издржати.
Дуг по глави становника попео се на 834 евра. Са “стезањем каиша”, које најављује будући мандатар, та цифра постаће терет под којим многи дужници неће издржати
Свесне да овде “здравих” дужника више нема, ни у привреди, ни међу грађанима, банке су из Србије извукле за последње две године више од две и по милијарде евра.
Становништво банкама дугује око шест милијарди евра, а од тога готово десет одсто не може да врати. Око 150.000 грађана зрело је за проглашење личног банкрота, јер у 2014. неће моћи да измире обавезе према банкама и јавним предузећима – за струју, грејање, комуналије.
Економиста Љубомир Маџар истиче да је опрост дугова погрешно решење.
– У економији мора да се поштује правило да се позајмљено мора вратити. У супротном доћи ће до краха поверења у систем са несагледивим последицама – наводи Маџар.
– Грађани све мање узимају кредите, кредитне картице, све мање траже дозвољени минус и све ређе купују аутомобиле на лизинг – истиче Верољуб Дугалић, генерални секретар Удружења банака Србије.
Према последњим подацима Кредитног бироа, само готовински кредити имају благи раст, док стамбене позајмице падају.
Најзадуженији Кипрани
Задуженост грађана Хрватске по глави становника је виша од 4.000 евра, у Словенији око 5.000 евра, просек ЕУ је 12.000 до 13.000 евра, а екстреман пример је Кипар где је задуженост грађана 31.000 евра по становнику.
Вести