У поноћ почиње предизборна тишина пред ванредне локалне изборе у Мионици и Лучанима. Право гласа у обе општине има око 30.000 људи, а избори се организују јер у обе општине седнице локалних скупштина нису одржаване три месеца.
Чија ће труба пробудити највише гласача на подручју Драгачева – знаће се у недељу. У Лучанима нову власт бира 18.000 људи.
“Очекујем боље, нећу да будем песимиста, да гледам црно”, каже једна мештанка Лучана.
Владајућу коалицију до расписивања избора чиниле су све политичке странке осим “Покрета за развој Драгачева”, који је на изборима 2012. освојио највише гласова. Његов лидер сада је кандидат напредњака.
Коалициони партнери на републичком нивоу – Српска напредна странка и партија Велимира Илића иду одвојено, Дачић је у коалицији са Јединственом Србијом, нема ПУПС-а, “Двери” су са пољопривредницима и омладином, а пета опција је група грађана “Један тим”.
“У потпуности смо спремни да преузмемо локалну власт ако нам грађани дају поверење 28. децембра. СНС очекује историјски резултат какав нико од Другог светског рата није остварио на локалним изборима”, каже Слободан Јоловић из СНС-а.
Преседан је да у изборној трци нема демократа. Као разлоге наводе да нису задовољни односом Републике према Општини и тврде да су избачени из страначких просторија. Додају да им није омогућено да буду део привременог органа.
“Ми не желимо да учествујемо у овој фарси и ово је порука грађанима Србије: нема потребе да се излази на локалне изборе у било ком месту, нека Влада постави своје поверенике по општинама па нека се спроводи политика каква је горе”, истиче Милојко Пантелић из ДС-а.
На неких 100 километара даље, у Мионици, демократе су једна од три понуде на изборној пијаци. У коалицији са напредњацима су овај пут и Нова Србија, СДПС, СПО и ДСС, а социјалисти су са ЈС-ом, без ПУПС-а. Нема Тадићеве странке ни радикала, што је први пут од увођења вишестраначја.
“Видимо Мионицу са изграђеном инфраструктуром, са урађеном канализацијом, фабриком за пречишћавање отпадних вода, са завршеном халом, културним центром”, каже Драган Гавриловић из СПС-а.
Бобан Јанковић из СНС-а додаје да ће се радити на уређењу путева, водоводне мреже, замени азбестних цеви.
“Нека села немају воду, али то нико није гледао, није се бавио проблемима обичног човека”, објашњава Јанковић.
Од локалних избора 2012. у Мионици су се промениле чак три власти. Последњу су чиниле СПС и НС. Грађани углавном очекују промене набоље.
“Очекујем да се – ако буде било пара – ураде путеви”, каже један мештанин Мионице.
До гласа у обе општине ишло се од кампања од врата до врата, до предизборних скупова, чак и у селима. Тако су, већ уобичајено за локалне изборе, у Лучане и Мионицу стигли и први људи партија које учествују на изборима.
РТС
glasajte za vucica.