Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер признао је: 2015-та биће тешка година за Европу, нарочито у области економије.
У интерјуу немачком државном радију Деутсцхе Wелле, оценио је да Европска централна банка мора наставити борбу са последицама економске кризе и указао да се морају „избалансирати национални буџети држава-чланица”.
Јункер је поновио да ће ЕК сконцентрисати на инвестиционе програме чија ће укупна вредност бити 315 милијарди евра и на отварање нових радних места.
Упозорио је да криза која је захватила Грчку може произвести економски хаос у Европској унији и пренети се и на друге земље. Ризик је толико велики да „кипарски сценарио” прети Италији и Португалу, чак и Француској.
Јункер је са забринутошћу упозорио: да су симпатије већине у Грчкој на страни левих снага из партије СИРИЗА чије руководство инсистира да Атина престане да плача дугове ММФ.
Јункер је признао и да целу цитуацију отежава нарастајуће незадовољство првих фигура неких земаља политиком Европске уније. За пример је навео британског премијера Дејвида Камерона који жели да издејствује „већу сувереност Велике Британије од ЕУ”.
„Ако Британија напусти ЕУ, то ће ићи на руку евроскептицима из других земаља јер се те идеје придржавају многи политичари. Укључујући Марин Ле Пен која је све популарнија међу Французима” – упозорио је Јункер.
Факти
i celoj e u.