Стање у ЕУ није добро, већ забрињавајуће, оценио је председник Европског парламента Мартин Шулц
Беч – Стање у ЕУ није добро, већ забрињавајуће, оценио је председник Европског парламента Мартин Шулц.
Он је, током дискусије под насловом „Гласови будућности Европе“ у Бечу, рекао да је неопходна јасна расподела надлежности и суштинска реформа, па чак и измена споразума ЕУ.
Истовремено је оценио да је храброст за предузимање тих корака ограничена.
„Имамо центрифугалне снаге у ЕУ“, констатовао је Шулц и додаје да је због тога Европа угрожена.
У време глобализације се Европа повлачи уместо да прихвати те изазове, рекао је он истичући да грађани више не верују институцијама и да то поверење може бити враћено само бољом расподелом надлежности.
Председник Европске комисије Жан Клод Јункер каже да је тешко описати стање ЕУ.
„Стварност је да много ствари добро функционишу, а о томе нико не говори. Много тога, међутим, не функционише, а много се схвата као нешто што се подразумева“, објаснио је он.
Јункер је упозорио да се често из вида испушта и питање рата и мира.
„Рат је доспео на наше границе“, казао је он у вези рата у Сирији и Украјини.
Истовремено је додао да је Европа и најмањи континент, а да њени грађани увек мисле да су „господари света“.
Такође и удео Европе у светској привреди стално опада, због чега, како додаје, не треба стати са европском интеграцијом.
Аустријски канцелар Кристијан Керн сложио се са анализом Шулца и додао да стање Европе представља повод за бригу.
„Често се заборавља да смо и даље најснажнији економски простор. И Аустрија располаже благостањем као никада до сада“, указао је он.
Керн сматра да је изазов будућности убрзање коју су донеле глобализација и развој технологија, а уз то долазе и миграције.
Европа, како додаје, ствара утисак као да јој је стало само још до конкурентности и да се слуша само глас предузетника, док се заборављају људи који не профитирају од развоја благостања.
С тим у вези је рекао да постоји директна веза између Брегзита, Марин Ле Пен и десничарских популиста, па све до Доналда Трампа.
Керн указује да грађани не верују у обећања ЕУ о безбедности и благостању, те да слабије стојећи грађани не очекују да им неки Трампови решавају проблеме, већ желе да виде економске и политичке елите на коленима.
Брегзит, уверен је он, ће натерати ЕУ да да одговоре на основна питања, а ако у томе не успе тек ће онда бити у правој кризи.
Интермагазин.рс