Хелм

Председник Суда БиХ Ранко Дебевец има тајно држављанство Шпаније где се презива – Кавесон

* Као и многе судије Суда БиХ, Дебевец у њега долази из Мисије УН, где је након завршетка рата, радио као преводилац. Тај посао је радио и за полицијску мисију ИПТФ, те за Мисију ОСЦЕ

* Много познатији био је његов отац, Душан Дебевец, који је 1983. као истражни судија био укључен у процес против групе „Младих муслимана“ предвођених Алијом Изетбеговићем

* Додик је Дебевеца оптужио за сумњиве послове и скривање шпанског држављанства, те истакао да председник Суда БиХ има неограничену моћ да директору Обавештајно-безбједносне агенције Осману Мехмедагићу даје сагласност кога ће прислушкивати и шта ће радити

* Уследило је саопштење тзв. Регистрара Суда БиХ у којем се, гле, Додику спочитава поседовање непостојеће имовине, па и некакве у Русији. На све то, Додик је лаконски, али политички мудро одговорио: „Јавно ти поклањам сву своју имовину у Русији. Преузми је, твоја је, друже Шпанац“

* Да би избегао судбину заменика тужиоца БиХ Боже Михајловића, осуђеног на петогодишњу робију, Дебевец причу пребацује на терен сукоба са Додиком, захваљује и Богу и Алаху, што је на време, проучио сарајевско право, чаршијску логику, вилајетску филозофију, исламистичку стилистику и неколико магијских вештина

_______________________________________________________________________

         Аутор: Џевад ГАЛИЈАШЕВИЋ

ПРЕДСЈЕДНИКА Суда Босне и Херцеговине Ранка Дебевеца ових дана очекује болно отрежњење које ће се, сва је прилика, удесити у затвору.

Вијест звучи драматично, али да није реч о спекулацијама сведочи изјава члана Предсједништва БиХ Милорада Додика да предсједник Суда БиХ има шпанско држављанство – последично – тајни идентитет.

Све је почело анонимном пријавом Тужилаштву БиХ (18. марта 2020) против Ранка Дебевца због коруптивних кривичних дјела.

Пријава је упућена Уреду дисциплинског тужиоца ВСТВ-а БиХ, Уредима високог представника (ОХР) и специјалног изасланика Делегације ЕУ у БиХ, те амбасадама САД-а, Велике Британије, Њемачке и Француске.

У процес против Дебевца у форми отвореног писма укључују се и упосленици Суда БиХ, па у Тужилаштво стиже нова кривична пријава у којој се спомиње аутомобил mercedes A-klase ауто-куће „Лијановић“- награда за поступање у предмету Јерка Иванковића Лијановића.

У овом предмету се бивши потпредсједник Владе Федерације БиХ одлуком Апелационог одјела Суда БиХ ослобођа свих оптужби.

Као члан судског вијећа Дебевец је „умјешан“ и у процес вођен против Фахрудина Радончића који је, разумљиво, завршен ослобађајућом пресудом.

Ако све поменуто, за познаваоце овдашњих прилика није ништа неуобичајено, чињеница да је Ранко Дебевец власник некретнине у Шпанији и да се тамо презива „Кавесон“ пробудило је све задремале босанске духове.

Из пријаве се сазнало да двојно држављанство предсједника Суда БиХ провјерава Тужилаштво БиХ а као један од свједока, у већ формираном предмету Бр. Т20 0 КТ 0018489 20, појављује се Мухамед Ајановић, декан Стоматолошког факултета у Сарајеву, некада близак пријатељ с Ранком Дебевцем – више не.

Председник Суда БиХ Ранко Дебевец има тајно држављанство Шпаније где се презива - Кавесон

Он са Сенадом Авдићем

Приликом избора за предсједника Суда БиХ, 2016. Дебевец је у медијима Жељка Комшића, прецизније „Пијаној Босни“ Сенада Авдића, представљен као „Додиков и Човићев фаворит“. Истина је, међутим, да је Дебевец, тада и послије, користио познанства, таленте и утицај тадашњег  пријатеља, декана Ајановића.

Судија Дебевец је, иначе, остао непознат у правничким круговима у Сарајеву, чак и након што је прије десетак година изабран за судију Суда БиХ.

Као и многе судије овог суда, у Суд БиХ долази из Мисије УН, гдје је након завршетка рата, радио као преводилац. Тај посао је радио и за полицијску мисију ИПТФ, те за Мисију ОСЦЕ.

Много познатији био је његов отац, судија бившег Окружног суда Сарајево Душан Дебевец, 1983. укључен у процес против групе „Младих муслимана“ предвођених Алијом Изетбеговићем.

У том процесу Душан Дебевец је као истражни судија по Закону о кривичном поступку давао налоге полицији и државној безбједности за вођење истраге. Он је донио одлуку о притварању 13. осумњичених на шест мјесеци након чега им је изречена правоснажна пресуда.

Када су почеле да пристижу пријаве о корупцији, Дебевец „Млађи“ – Кавесон – куца на врата директора Обавјештајно Безбједносне Агенције – ОБА Османа Мехмедагића против кога, интересантно, Тужилаштво БиХ води неколико истрага због низа кривичних дјела у операцијама које је спроводио по налогу СДА.

У кривичној пријави радника ОБА предатој 31. августа Тужилаштву БиХ против генералног директора ОБА, Мехмедагић се, посредно и Дебевец, сумњичи да је учествовао у акцији изазивања националне, расне и вјерске мржње, раздора и нетрпељивости, неовлаштеног прислушкивања, звучног или оптичког снимања, недозвољеног коришћења личних података, одавања тајних података, злоупотребе положаја или овлашћења, несавјесног рада у служби, повреде тајности поступка, примања награде или другог облика користи за трговину утицајем…

Мехмедагић сада обећава Дебевцу да ће спријечити истрагу коју Тужилаштво БиХ спроводи против њега а у Дирекцији за координацију полицијских тијела БиХ зауставити слање дописа Тужилаштву БиХ према Интерполу у вези са имовином и идентитетом у Шпанији.

Вјероватно да би у том науму и успио да радници ДКПТ БиХ нису одбили да учествују у тим радњама.

Председник Суда БиХ Ранко Дебевец има тајно држављанство Шпаније где се презива - Кавесон

Дебевец је демантовао наводе о прислушкивању. „Нема никаквих незаконитих прислушкивања, а управо ваш предсједник, предсједник Српске је сам признао да незаконито прислушкује припаднике опозиције и грађане Републике Српске“.

Додик је одговорио, оптуживши га за сумњиве послове и скривање шпанског држављанства, те истакао да предсједник Суда БиХ има неограничену моћ да директору Обавјештајно-безбједносне агенције Осману Мехмедагићу Осмици да сагласност кога ће прислушкивати и шта ће радити.

Услиједило је саопштење тзв. Регистрара Суда БиХ у којем се, гле, Додику спочитава посједовање непостојеће имовине, па и некакве у Русији. На све то, Додик је лаконски, али политички мудро одговорио: „Јавно ти поклањам сву своју имовину у Русији. Преузми је, твоја је, друже Шпанац.“

Сигурно је да послије свега Дебевец зна да не може остати у Суду БиХ али он страхује од најгорег – судбине замјеника тужиоца БиХ Боже Михајловића, осуђеног на петогодишњу робију.

Да би то избјегао, он причу пребацује на терен сукоба са Додиком, захваљује и Богу и Алаху, што је на вријеме, проучио сарајевско право, чаршијску логику, вилајетску филозофију, исламистичку стилистику и неколико магијских вјештина.

Разумије он добро и снагу судијског положаја и моћ новца, тврдоћу батине, мекоту сарајевског гајтана и све страхоте босанске мржње.

Зато и рачуна на њих.

http://www.pecat.co.rs/2020/09/pisma-iz-tamnog-vilajeta-drug-spanac/

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!