БАЊАЛУКА – Напади исламиста на Балкану могли би да услиједе већ око Видовдана, 28. јуна, упозоравају стручњаци за безбједност, уз процјену да су хиљаде екстремиста у БиХ већ активиране.
Недавно се на неким исламским сајтовима појавио видео снимак под насловом “Исламска држава на Балкану“. То је био сигнал за пет хиљада потенцијалних терориста, колико их сада има у БиХ, да се “пробуде”, да трују изворе воде за пиће, руше зграде, нападају заштићене објекте…
“Та тактика терориста такозване `исламске државе` већ је виђена у нападима на полицијске станице у Зворнику и Бугојну, амбасаду САД у Сарајеву или када је експлодирао аутомобил – бомба у Мостару“, подсјећа члан експертског тима за борбу против тероризма у југоисточној Европи Џевад Галијашевић.
Озбиљне терористичке пријетње исламски ратници ових дана шаљу и Србији. Недавно су кроз ограду српске амбасаде у главном граду Сирије Дамаску убацили пријетећу поруку особљу да напусте објекат или ће бити убијени.
Аналитичари тврде да су терористи планирали да у наредном петогодишњем периоду у свом походу на Балкан “покоре” Србију. Вјерују се да те пријетње Србији потичу из злогласне “Балканске бригаде која окупља ратнике углавном са ових простора.
Та бригада већ одавно ратује под заставом такозване “исламске државе” на подручју Ирака и Сирије и позната је по невиђеним звјерствима. Командант ове бригаде поријеклом је са Косова, а његов замјеник из централне Србије.
Прије неколико година званичници Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ јавно су говорили да у БиХ има више од три хиљаде исламских екстремиста који су спремни за различите терористичке акције. Међутим, оснивањем такозване “исламске државе”, број исламских ратника и у БиХ повећава се свакодневно.
“Према нашим процјенама, сада имамо више од сто хиљада припадника вехабијског покрета. Од тога је бар пет хиљада већ спремно на `свети рат`“, истиче Џевад Галијашевић.
Он упозорава да исламисти у БиХ имају сву потребну инфраструктуру, јер их подржавају политички лидери у Сарајеву, прије свега Бакир Изетбеговић као и предсједник Сабора Исламске заједнице Хасан Ченгић.
У овом тренутку нико нема поузданих података о томе колико држављана БиХ сада ратује широм свијета. Према подацима британских обавјештајних служби, само у Сирији ратује 330.
МУП Републике Српске располаже са другачијим подацима. Према њиховој евиденцији, у Сирији тренутно ратује укупно 180 држављана БиХ, од којих је 12 са подручја Републике Српске.
Према њиховим подацима, до сада је на сиријском ратишту погинуло 26 држављана БиХ, од којих су четворица имала регистровано пребивалиште у Републици Српској.
“Досадашњим радом Министраства на прикупљању података о одласцима држављана БиХ у Сирију примијетили смо да су у `џихад` углавном отишла лица која су од раније била позната по екстремистичким ставовима“, наводи за Срну министар унутрашњих послова Српске Драган Лукач.
Он наглашава да је БиХ споро реаговала на учешће својих држављана на страним ратиштима. Илустровао је то податком да је доношење одговарајућих законских прописа који би санкционисали ову појаву каснило читаве три године у односу на прве одласке добровољаца у сукоб на подручју Сирије.
Кривични закон БиХ измијењен је 2014. године, али су, према мишљењу многих угледних правника, нејасне многе одредбе, попут доказивање кривичног дјела које се односи на санкционисање држављана БиХ који ратују за стране паравојне или параполицијске јединице.
За то у БиХ очигледно нема политичке воље. Јер, како другачије објаснити чињеницу да још није покренута ниједна Интерполова потјерница за држављанима који ратују у Сирији и Ираку?
То недвосмислено говори да се у Сарајеву благонаклоно гледа према исламском тероризму и ратницима такозване “исламске државе” са пасошима БиХ.
За то вријеме, Федерација БиХ посвађана је и подијељена између између Бошњака и Хрвата, а упоредо се разним монтираним процесима, попут оног против директора Агенције за истраге и заштиту БиХ, разбија ова најважнија безбједносна агенција на заједничком нивоу.
Експерти за безбједност сматрају да Република Српска мора стварати властите снаге за борбу против тероризма и на другој страни држати сталну комуникацију са обавјештајно безбедносним структурама у Србији.
У МУП-у Српске одавно су направили Акциони план за превенцију и борбу против тероризма, а предузели су и бројне друге активности како би у случају терористичког напада или непосредне опасности организационе јединице могле да пруже благовремен и ефикасан одговор.
Срна