Економија

„Премијер без ЕПС је председник МЗ“

Београд — Најава приватизације мањинског дела ЕПС-а узбуркала је синдикат тог предузећа, запослене и стручњаке, који сматрају да ЕПС не би требало продавати у деловима.

Иако је још нејасно о каквим је тачно плановима реч, сматрају да ЕПС не би требало да буде продат у деловима, већ да се нађе стратешки партнер, који би са ЕПС-ом улагао у изградњу нових производних капацитета.

„Сам премијер Александар Вучић је остао недоречен када је говорио о приватизацији ЕПС-а, не знамо на које је делове мислио, али сматрам да се то односило на концесију за угљенокоп Радљево и изградњу нове Термоелектране „Никола Тесла“ Б3 у Обреновцу, односно о уласку стратешких партнера у сарадњу са ЕПС-у на изградњи нових енергетских објеката“, рекао је председник Синдиката радника ЕПС-а Милан Ђорђевић.

У ЕПС-у је речено да Влада Србије, као власник ЕПС-а, доноси одлуку о томе да ли ће ЕПС добити стратешког партнера, као и да ли ће бити докапитализације или приватизације. Пословодство ЕПС-а је ескпозе председника Владе Србије разумело као сигнал да треба убрзати планирану реорганизацију и корпоративизацију ЕПС-а, што и јесте план овог менаџмента, истуче се у саопштењу те компаније и додаје да је циљ менаџмента да модернизацијом, ЕПС постане што ефикаснији и успешнији.

За синдикат је улазак стратешког партнера прихватљив, али не и да он постане мањински власник који би постављао већину менаџмента у ЕПС-у, јер би то било погубно, додао је Ђорђевић. 

Он сматра да ЕПС никада неће бити продат као Телеком Србије, већ је поновио да се вероватно ради о стратешком партнеру за изградњу неких нових капацитета. 

Ђорђевић навео да је он сам премијеру уочи ових избора поручио да размисли шта ће ако буде дошло до приватизације ЕПС-а, јер како је рекао, „премијер без електропривреде има статус председника месне заједнице“. 

Приватизација би била добра за државу, али не и за грађане, јер би цена струје морала знатно да се повећа, а искључења би била много ригорознија, казао је Ђорђевић. 

Сам чин преласка ЕПС-а из јавног предузећа у акционарско друштво је почетак приватизације компаније, и спремни смо да отворимо питање о ком обиму и облику приватизације је реч, рекао је Ђорђевић и најавио да ће се зато после Првомајских празника састати са премијером Вучићем и новим министром енергетике Александром Антићем. 

„Мислим да је ствар још у повоју, али не изненађује, с обзиром на то да је Кори Удовички добила место министра у новој Влади Србије, јер је то њен стари концепт, као бившег министра енергетике из 2002. и 2003. године“, рекао је вођа синдиката ЕПС-а. 

За време обављања функције министра енергетике 2002. и 2003. године. Кори Удовички се залагала за осамостаљење делатности ЕПС које се не баве производњом струје, чиме би почео процес реструктурирања ЕПС-а са чиме се синдикати нису сложили. 

Остали министри енергетике су истицали да је ЕПС „највеће благо Србије“ и да треба да остане у власништву државе, али да је неопходна реорганизација компаније у складу за захтевима европског енергетског тржишта и раздвајање делатности унутар компаније. 

Претходни менаџмент ЕПС-а, који је почео унутрашње реструктурирање компаније, сматрао је да би најбољи начин за промену власничке структуре компаније била докапитализација кроз стратешке пројекте, а остицали су да и да је реструктурирање ЕПС-а после 2009. године, доношењем нове стратегије, усмерено ка унапредјењу конкурентности компаније, што је неопходно због либерализације тржишта струје.

Синдикат радника ЕПС увек је искључивао могућност приватизације тог јавног предузећа и најављивао да би радници ступили у штрајк уколико би била донета одлука о приватизацији ЕПС – а. 

Са синдикатима су сагласни и енергетски стручњаци у томе да би Србија требало да управља ЕПС-ом и да ЕПС има довољно добар домаћи менаџмент да сам прави профит и успешно послује, а да је потребно да ЕПС из јавног предузеће предје у акционарско друштво, да има тржишну цену струје да може да улаже у нове објекте и да се политика повуче из ЕПС-а. 

Најбоље би било да ми сами водимо ЕПС, коме је потребна добра унутрашња реорганизација и добар менаџмент да би постала профитабилна и здрава компанија, без вишка запослених, која ће сама, без приватизације, извршити улагања у нове капацитете, јер има доста могућности за то, рекао је професор Електротехничког факултета Никола Рајаковић. 

Он је оценио да чак и кад је реч о докапитализацији ЕПС-а, треба бити опрезан, јер постоје многи ризици, међу којима су највећи да компанија постепено од мањинског пређе у већинско власништво страног партнера, а наводи се и могућност знатног повећање цена струје због евентуалне приватизације.

 

Танјуг

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!