Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” издао је препоруке за очување здравља грађана током поплава, али и након повлачења воде.
Да би сачували здравље током ванредне ситуације у земљи, грађанима се препоручује да користе флаширану, дезинфиковану или прокључалу воду за пиће, прање руку и зуба, као и припремање хране и прање посуђа.
“Ако осетите или имате неки од следећих симптома: слабост, свраб, нагон на повраћање, црвене очи, повреде по телу, пролив, кашаљ, запушен нос, температуру, црвенило по кожи, ако вас боли глава и мишићи, обавезно се јавите најближем доктору”, каже се у саопштењу.
Како се наводи на сајту института, треба јести само конзервирану храну или храну из тегли које су потпуно затворене.
“Чувајте храну на сувим, чистим и проветреним местима, перите руке чистом водом и сапуном пре припремања хране и чишћења површина у кући или бриге о болесној особи”, каже се у саопштењу Института.
Људи који се налазе у угроженим подручјима треба да користе као тоалет већ постојећа, покретна или привремена за то намењена места. Родитељима се саветује да не дозволе деци да се играју тамо где се излила вода од поплава.
Ако постоје покварена храна, остаци хране или мртве животиње, грађани треба обавезно да позову ветеринарску службу или инспекцију.
Ђубре се одлаже само у контејнере који су за то намењени, удаљено од хране и воде за пиће.
У току поплава, вода за пиће може да постане нечиста за употребу. Зато треба слушати искључиво обавештења Института о исправности воде и увек покрити посуду где се вода за пиће држи.
После повлачења воде, важно је знати да постоје ризици, који могу да буду опасни по здравље читаве породице.
Ако је домаћинство још под водом, обавезно обавестити локалне власти како би искључили струју и гас, никако не водити децу.
Струја се искључује само ако је место потпуно суво, наводе у Инситуту за јавно здравље.
РТС