Менаџмент Горења донео је одлуку да крајем маја оконча производне операције у зајечарској фабрици за производњу санитарне опреме Горење Хоме, која дуже време послује са значајним губицима, наводи се у саопштењу ове компаније.
У саопштењу се објашњава да је то урађено две године после доношења стратешке одлуке да се пословање фокусира на снажно развијање основне делатности – производњу кућних апарата и постепени излазак из осталих производних делатности. Менаџмент Горења води интензивне преговоре са два потенцијална партнера који би изнајмили или купили простор и капацитете за производњу и омогућили поновно запошљавање радника у зајечарској фабрици у што краћем року, истиче се у саопштењу.
Директор Горења Хоме Зајечар Владо Kребс очекује да би ти преговори могли да буду окончани веома брзо. Према његовим речима, оба заинтересована партнера имају намеру да шире делатност, “па би у овој фабрици посао могло да нађе и више радника него што их ми у овом тренутку имамо”.
Kако је нагласио, “реч је иначе о можда и најбољем тиму запослених који Горење група има, и зато је одлука о повлачењу из производње била веома тешка”. Kребс је напоменуо да “одлука о обустављању производње нема везе са актуелном пандемијом”, већ је резултат “значајних губитака које ова фабрика има”.
Резултат је, како је додао, и “стратешке одлуке Горења да се фокусира на основну делатност производње кућних апарата, и да се повуче из свих осталих, попут производње санитарних уређаја”. У саопштењу се наводи и да је, “у разговору са представницима репрезентативног синдиката, постигнут договор о свим битним елементима окончања уговора о раду и отпремнинама за 102 запослена у зајечарској фабрици”.
Горење Хоме у Зајечару почело је да ради 2011. године, куповином ликвидиране компаније Порцелан. Главни портфолио у протекле две године чинили су производња судопера, умиваоника и санитарне опреме.
“И поред инвестиција од преко 10 милиона евра уложених у опрему и инфраструктуру у претходних девет година, ова фабрика није успела да обезбеди одрживост пословања”, указује се у саопштењу.
У протекле две године, током спровођења стратешког плана о постепеном изласку из споредних делатности, матична компанија у Словенији продала је мариборско предузеће за прераду отпада “Горење Суровина” и његове огранке фирми “Еко Сировина”, као и фабрику бојлера “Горење Тики” из Старе Пазове.
Хисенсе Горење “остаје снажно посвећено плановима о јачању тржишних позиција у области основне делатности – производње кућних апарата”.
“Фабрика у Ваљеву остаје центар производње расхладних уређаја Хисенсе Горење за Европу, и у њој је у наредном периоду планирано повећање обима производње и проширивање капацитета”, истиче се у саопштењу.
ФоНет