Економија

Престаје производња у зајечарској фабрици Горење Хоме

Менаџмент Горења донео је одлуку да крајем маја оконча производне операције у зајечарској фабрици за производњу санитарне опреме Горење Хоме, која дуже време послује са значајним губицима, наводи се у саопштењу ове компаније.

У саопштењу се објашњава да је то урађено две године после доношења стратешке одлуке да се пословање фокусира на снажно развијање основне делатности – производњу кућних апарата и постепени излазак из осталих производних делатности. Менаџмент Горења води интензивне преговоре са два потенцијална партнера који би изнајмили или купили простор и капацитете за производњу и омогућили поновно запошљавање радника у зајечарској фабрици у што краћем року, истиче се у саопштењу.

Директор Горења Хоме Зајечар Владо Kребс очекује да би ти преговори могли да буду окончани веома брзо. Према његовим речима, оба заинтересована партнера имају намеру да шире делатност, “па би у овој фабрици посао могло да нађе и више радника него што их ми у овом тренутку имамо”.

Kако је нагласио, “реч је иначе о можда и најбољем тиму запослених који Горење група има, и зато је одлука о повлачењу из производње била веома тешка”. Kребс је напоменуо да “одлука о обустављању производње нема везе са актуелном пандемијом”, већ је резултат “значајних губитака које ова фабрика има”.

Резултат је, како је додао, и “стратешке одлуке Горења да се фокусира на основну делатност производње кућних апарата, и да се повуче из свих осталих, попут производње санитарних уређаја”. У саопштењу се наводи и да је, “у разговору са представницима репрезентативног синдиката, постигнут договор о свим битним елементима окончања уговора о раду и отпремнинама за 102 запослена у зајечарској фабрици”.

Горење Хоме у Зајечару почело је да ради 2011. године, куповином ликвидиране компаније Порцелан. Главни портфолио у протекле две године чинили су производња судопера, умиваоника и санитарне опреме.

“И поред инвестиција од преко 10 милиона евра уложених у опрему и инфраструктуру у претходних девет година, ова фабрика није успела да обезбеди одрживост пословања”, указује се у саопштењу.

У протекле две године, током спровођења стратешког плана о постепеном изласку из споредних делатности, матична компанија у Словенији продала је мариборско предузеће за прераду отпада “Горење Суровина” и његове огранке фирми “Еко Сировина”, као и фабрику бојлера “Горење Тики” из Старе Пазове.

Хисенсе Горење “остаје снажно посвећено плановима о јачању тржишних позиција у области основне делатности – производње кућних апарата”.

“Фабрика у Ваљеву остаје центар производње расхладних уређаја Хисенсе Горење за Европу, и у њој је у наредном периоду планирано повећање обима производње и проширивање капацитета”, истиче се у саопштењу.

ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!