РАДНИК у зони јонузујућег зрачења у ЈП “Нуклеарни објекти Србије” суспендован је и добио је опомену пред отказ, због сумње да је проследио фотографију непрописно ускладиштеног отпада из хангара за радиоактивни материјал, која је објављена у “Вечерњим новостима”. Иако је контакт са фотографијама начињеним у овом предузећу имало више особа и спорни отпад је био видљив из круга јавног предузећа, па и са улице, в. д. директора Далибор Арбутина оптужио је једног од запослених да је одао службену тајну.
Спорна фотографија је објављена 16. марта уз текст у “Новостима” са насловом “Бурад из хангара у Винчи – на ливади”. Тада је наведено да су бурад и сандуци из хангара за складиштење радиоактивног отпада стајали више недеља на отвореном простору, док их, по налогу Агенције за заштиту од јонизујућег зрачења, запослени нису вратили у хангар.
В. д. директора Арбутина одлучио је да казни радника коме је у опису радног места да фотографише радиоактивни отпад.
– Поступио сам по закону. О свему сам обавестио БИА и остале државне органе – каже Арбутина за “Новости”.
Радници у ЈП, који напомињу да се плаше за своју егзистенцију и судбину свог колеге, јавили су за овај случај “Новостима”. На позив директора, кажу, једна телевизија емитовала је снимке који откривају много више о складиштењу опасног материјала од фотографије за коју руководство тврди да је службена тајна. Притом, тврде, у предузећу не постоји правилник шта сме да се фотографише, а шта не.
КОНКУРС ЗА ДИРЕКТОРА
ДАЛИБОР Арбутина постао је в. д. директора 28. фебруара 2014. године. ЈП НОС је, иначе, дуже од пет година у в. д. стању. Министарство привреде расписало је конкурс за директора предузећа, а рок за пријављивање истекао је прошле недеље.
– Држава ваљда прво треба да утврди зашто су прекршене процедуре и закон тиме што је отпад из хангара недељама стајао на отвореном и зашто су га запослени преносили неколико пута, па тек онда да ли је крив неко ко је, по својој савести, на то указао – кажу запослени.
Тврде да није први пут да се в. д. директора разрачунава са запосленима, па су против Арбутине за три године поднете четири пријаве за мобинг.
Једна од бивших запослених, др Желмира Илић, поднела је Тужилаштву за огранизовани криминал кривичну пријаву против Арбутине, теретећи га за злоупотребу службеног положаја и проневеру 1,6 милиона динара. Ова лекарка добила је забрану уласка, а потом и отказ. Она је Арбутину теретила да је послове здравствених прегледа запослених пренео на приватну здравствену установу, чиме је себи и другима прибавио противправну корист у износу од 1,6 милиона динара, али и игнорисао Закон о безбедности и здравље на раду, па тиме довео у опасност запослене.
И. МИЋЕВИЋ, Новости