Кратка мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) боравиће у Србији од данас до 14. септембра са главним задатком да процени најновије макрокономске изгледе земље, потврђено је у Канцеларији ММФ у Београду.
Како је наведено у изјави сталног представника ММФ у Србији Богдана Лисоволика на интернет страници канцеларије, „мисија ће, такође, разговарати о забринутости ММФ поводом недавних измена Закона о Народној банци Србије које су нарушиле њену аутономију, као и поводом фискалне ситуације”. Мисија се „неће ангажовати на преговорима о аранжману”, навео је Лисоволик.
Према ранијој изјави државног секретара у Министарству финансија и привреде Влајка Сенића, у Србију 10. септембра долази делегација ММФ са задатком да анализира стање у јавним финансијама, а претходно су крајем августа и почетком септембра обављени технички разговори са представницима Фонда. После тих посета, очекује се и званична посета мисије ММФ, која ће уследити крајем ове године, уочи планирања буџета за 2013, рекао је државни секретар Сенић. „Ми смо припремили све расположиве информације, потпуно смо отворени за сарадњу и уверени смо да, уочи доношења буџета за 2013. годину, можемо очекивати постизање споразума са ММФ”, казао је Сенић.
Нови споразум са ММФ је за Србију важан јер би, према оцени економиста, повољно деловао на кредитни рејтинг земље који је недавно смањен, а такође и на курс динара а тиме индиректно и инфлаторну стопу која ће се, према прогнози Народне банке Србије (НБС), увећати до краја 2012. на око 10 одсто, знатно изнад нивоа који је за ову годину раније пројектовала централна банка.
Економиста Драгован Милићевић рекао је за Тањуг да је Србији хитно потребан државни консензус због нагло растућих дугова земље, јер јој, у супротном, прети предбанкротна криза, а потом и потпуни финансијски слом. Он је упозорио да даљи пад Србије у дужничку спиралу у пракси значи да ће се стари дуг враћати новим задужењима – било по основу продаје обавезница, било међународних кредита, али по значајно неповољнијм каматним стопама и осетно увећаном ценом дуга.
Дневник