Економија

„Преурањено“ је говорити шта ће бити с пензијама

Фискални савет предлаже да се због пандемије вируса корона пензије у 2021. усклађују 75 одсто с растом цена и 25 процената с растом просечне зараде па би пензије у наредној години биле веће око три одсто

Вишемилионска пензионерска популација која је у време економске кризе поднела највећи терет фискалне консолидације тиме што су им пензије биле најпре смањене, а потом и замрзнуте, верује да ће овог пута упркос наставку пандемије вируса корона бити изузета из тако ригорозних мера.

То им је између осталог обећао и председник државе Александар Вучић изјавивши „да ће Србија поднети кризу због короне, не лако, али лакше него друге земље и неће бити смањења плата и пензија у јавном сектору”. „Србији је ниво јавног дуга 57 одсто БДП-а. И зато не брините, биће ситуација добра, биће посла, плата и пензија”, подвукао је Вучић.

Поновио је и да неће бити смањивања плата и пензија, што ће морати да учини највећи део земаља, али не и Србија, захваљујући стабилном финансијском систему.

С друге стране, из Фискалног савета Србије стижу нешто другачије најаве. У њиховом најновијем извештају наводи се да би плате у наредној години могле да се замрзну, а да би могло да се настави умерено повећање пензија, с тим што би то морало да се уреди у постојећим системским оквирима надоградњом швајцарске формуле, а никако неком ад хок одлуком владе.

Једна од важних тековина европског пензијског система јесте да се пензије повећавају на основу објективних економских параметара, а не дискреционих одлука владе. Тај принцип био је напуштен у Србији претходних година да би се уз велике тешкоће поново успоставио 2019. године усвајањем швајцарске форуме. Текућа привредна криза, међутим, поново отвара питање одрживог нивоа исплата пензија у 2021. години, наводе у Фискалном савету.

У време кризе швајцарска форума није довољно добар алат којим би се одредио одговарајући проценат повећања пензија, али овај проблем може систематски да се реши релативно лако и то мањом модификацијом те исте формуле. На тај начин би се, оцењује Фискални савет, обезбедило да раст пензија у кризним временима буде нешто спорији, а да у периодима високог раста привреде буде бржи. Управо овакву верзију формуле Фискални савет је предлагао и 2019. године.

У конкретном случају то би значило да се повећање пензија у 2021. години усклађује 75 одсто с растом цена и 25 процената с растом просечне зараде па би пензија у наредној години биле веће око три одсто.

Милан Ненадић, председник Савеза пензионера Војводине, сматра да је преурањено говорити шта ће бити за наредну годину те да треба сачекати и видети у ком правцу иде пандемија. Уколико ускоро све прође и привреда у већој мери настави да ради, држава не би требало да има проблема с исплатом пензија по швајцарској формули, а то је да се пензије усклађују 50 одсто с растом зарада и исто толико с растом инфлације.

– Пензије се нису усклађивале 2019, а за ову годину су увећане 5,4 одсто. За сада не постоји бојазан да би требало било шта мењати што се тиче постојеће швајцарске формуле, јер све и да се и прихвати предлог Фискалног савета и да се пензија с мањим процентом усклађује с растом зарада, то неће битнија утицати на износ пара који се иначе издваја из буџета за исплату пензија – каже Ненадић.

Проф. др Андреја Савић, председник Савеза пензионера Србије, каже да се пензионери налазе у политичком вакууму и да ја заиста тешко било шта дугорочно предвидети. Не очекује, како каже, да ће пре јесени бити донета одлуку о томе хоће ли се начин усклађивања пензија ипак мењати или не.

– Чињеница је, уколико пандемија не почне да јењава, да ће до краја године између 30.000 и 50.000 запослених остати без посла, што је директно и значајно смањење прилива пара у буџет по основу доприноса за ПИО, али с друге сране, постоје и изјаве званичника да се пензије неће дирати – објашњава Савић.

– Уколико дође до било какве „корекције” пензија, то значи да ће оне наставити да се обезвређују и битно заостају за растом зарадама. Али, с друге стране, мислим да није реално да пензије прођу „не окрњене” с обзиром на то да се пандемији не назире крај. Не би ме изненадило, бар на основу досадашњег искуства, да влада поново донесе неку уредбу о смањењу или замрзавању пензија која је противна Уставу – каже Јован Тамбурић, председник Удружења синдиката војних пензионера. Највероватније је да ће се, додаје, ићи на то да пензије прате само раст цена на мало, али не и раст зарада, јер ће у том случају бити потребно мање пара за исплату пензија, а чињеница је да ће држава због мањег прилива пара у касу Фонда ПИО морти да дотира више за редовну исплату, закључује Тамбурић.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Cim je predsednik rekao da nece biti smanjenja penzija, to je 1.000% siguran znak da ce biti. Kao i onomad, jedno pricao, drugo radio, a svojski nas ocepio sa smanjenjem od 22 i 25%!!! I tako cetiri godine.
    Nista ga ne kosta, a najjednostavnije je: udri i sad penzionere, ionako su em stari, em bolesni, sta ce nam, sacuvani su do izbora, najveci deo glasao, a pa je na redu da budu sutnuti i ne opterecuju budzet!
    Gazi u glavu onog za kog si najsigurniji da je vise nece podici!
    Laku noc svetla demokratska buducnosti penzionera.

  2. Вучић је лажов и лопов. Рекао је да неће смањивати пензије, а четири године ми је завлачио руку у џеп и довео ме у ситуацију да дижем кредит и покривам дугове. Од тада му ништа не верујем

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!