Велики удар Александра Вучића на криминал и корупцију је према оцени стручњака, увод у ванредне парламентарне изборе који би могли да буду одржани заједно са београдским средином марта.
Наш извор тврди да лидер напредњака има простора да их распише после изборне скупштине те странке заказане за 25. јануар.
Србија је, према речима професора Факултета политичких наука и члана Одбора за борбу против корупције Зорана Стојиљковића, у константној предизборној грозници.
– Гледано од 1990. избори су се у просеку одигравали на две године, подсећа Стојиљковић и каже и да је битка против корупције политички најнаплативија. Власт на њој максимализује рејтинг, у овом случају на окончању 24 спорне приватизације, чије разрешење тражи ЕУ.
– У тој борби најбоље успева претварање, јер судски процеси су дуги и конзервативни, а не донесу казне. Тајкунски, али и политички врх правио је законе по својој мери, односно тајкуни су куповали законе – објашњава Стојиљковић за “Вести” уз опаску да и политичари износе оптужбе о корупцији које су такође добро наплативе.
Према речима Ђорђа Вуковића из Цесида, велика је могућност да се до пролећа идуће године одрже не само београдски и републички, већ и локални избори у срединама где је СНС изашао из власти.
– Избори не би били изненађење, али не мислим да је борба против криминала и корупције искључиво вођена у сврхе предизборне кампање. Ту су процене полиције и тужилаштва да је реч о кривичним делима, јер је СНС политичко битисање везао за идеју битке са висококорумпираним друштвом и криминалом, што није негативно – каже Вуковић за наш лист.
Хапшењима до победе
– Превише је обавезујуће за политичаре да ураде нешто на проблемима попут незапослености и перспективе младих, па је борба против криминала и корупције најбоља за раст политичког рејтинга. Људи не очекују бољитак, али очекују дирање недодирљивих, па ће ту борбу политичари потегнути као адут – тумачи Стојиљковић.
Вести
А шта није предизборни програм.