ЕОГРАД – У резиденцији немачког амбасадора у Београду Хајнца Вилхелма данас је свечано обележена годишњица уједињења Немачке, а пријему су присуствовали и први потпредседник Владе Србије Александар Вучић, председник Скупштине Србије Небојша Стефановић.
Вилхелм је рекао да је будућност те уједињене Немачке у сложној Европи која је свесна своје одговорности, истакавши да “и Србија види своју будућност у Еврпској унији” и да је нова српска влада значајно унапредила Србију на путу ка ЕУ.
Он је подсетио да су се 19. октобра 2012. године премијер Србије и косовски премијер први пут састали у Бриселу уз присуство високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, а да је споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, потписан 19. априла, отворио пут за позитивну одлуку Европског савета крајем јуна.
“Чврсто сам уверен да ће Европски савет 20. децембра дефинитивно одредити датум за почетак приступних преговора са ЕУ”, истакао је немачки амбасадор.
Он је захвалио српској влади на одлучности у вези са косовским питањем и на решености да се створи предуслов за почетак приступних преговора, приметивши да је на данашњи дан пре тачно годину дана такав напредак био потпуно незамислив.
Говорећи о уједињењу Немачке, Вилхелм је рекао да се 3. октобра 1990. године се Немачка, која је након Другог светског рата била подељена на две државе, у миру поново ујединила и постала једна држава”.
Будућност те уједињене Немачке, како је навео, лежи у сложној Европи која је свесна своје одговорности, а Устав СР Немачке јасно налаже да треба да, у уједињеној Европи, служи миру у свету.
На крају, Вилхелм је наздравио немачко-српском пријатељству подигавши чаше заједно са председником Скупштине Србије Небојшом Стефановићем.
Пријему су присуствовали представници српског државног врха, министар привреде Саша Радуловић, саветник председника Србије Марко Ђурић, државни секретари, шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, представници дипломатског кора и верских заједница, као и многобројне личности из политичког, културног и јавног живота.
Трећег октобра 1990. године званично су уједињене Западна и Источна Немачка, што је био историјски догађај не само за Немце већ и за међународну заједницу, којим је и формално означен крај “хладног рата” између Запада и Истока.
Симболичан заокрет се десио годину дана раније, када је између 8. и 9. новембра 1989. године срушен 156 километара дуг Берлински зид, који је скоро три деценије делио тај град и земљу на источни и западни део.
Танјуг
fuj
koja katastrofa za evropu, a koji je blam za ovoga sto je otisao u tu jazbinu
Е ШВАБО ШВАБО ДОБИЋЕШ ПО ГУЗИЦ…И ТРЕЋИ ПУТ.
Novine Politika : " I Srbija ima premijera. U slucaju da je njegov zamenik zauzet." (aforizam nedelje)