Безбедност

Прикрасти се и уништити: Најгенијалније диверзије 20. века

Диверзија подразумева месеце извиђања и рутинске припреме, а затим муњевити удар у центар. Мете диверзаната су били председници држава и генерали, шпијуни и научници, железнички мостови и складишта оружја, војни штабови и војни аеродроми.

Исход великих битака је више пута зависио од успеха мале групе професионалаца. Ово су најумешније операције диверзаната у двадесетом веку.

Ликвидација „Харковског џелата“

Један од најсјајнијих потеза совјетских шпијуна је ликвидација команданта Харкова Георга фон Брауна. Немци су окупирали град 24. октобра 1941. године, након што су стручњаци НКВД минирали све кључне објекте инфраструктуре и неколико стамбених зграда. Међу њима је била и луксузна вила у Сумској улици. Диверзанти су с правом веровали да би се тамо могла доселити важна личност из већ формиране окупационе административне управе. План убиства саставили су легендарни шпијуни Александар Свјатогоров и Иља Старинов.

Георг фон Браун бацио је око на вилу, али је предузео мере предострожности. Сместио се на периферију града и послао минере да провере зграду. Док су је претраживали, у подруму су приметили сумњиву жицу која је била спроведена у земљу. На дубини од два и по метра откривен је сложен експлозивни уређај са неколико дуплих детонатора. Они су уређај пажљиво уклонили и обавестили Фон Брауна да је кућа безбедна и да се може преселити.

Руски обавештајац Иља Григорјевич Старинов
Руски обавештајац Иља Григорјевич Старинов

Командант се преселио са послугом, али да је знао да је жица коју су минери приметили била превара, не би журио. Права мина је била закопана на истом месту, само метар дубље. У ноћи 14. новембра 1941. године, пред напад на Москву, Иља Старинов је из Вороњежа послао шифровани сигнал. Тренутак касније, вила је збрисана са лица земље. Сви који су се налазили у њој погинули су, међу њима и Георг фон Браун, као и 18 високих официра Вермахта.

Подривање „Новоросијска“

Италијани су линијски брод „Јулије Цезар“ предали Совјетском Савезу 1948. године у оквиру послератних репарација, где је добио нови назив „Новоросијск“. Увече, 28. октобра 1955. године брод се вратио из похода који је изведен у част стогодишњице одбране Севастопоља у кримском рату и усидрио се на подручју Морске болнице. Део посаде је изашао на обалу и то им је спасило живот. У ноћи на 29. октобар под трупом „Новоросијска“ се десила снажна експлозија једне тоне тринитротолуена. Следећег вечери брод је потпуно нестао под водом, а неки делови су били разнесени на комаде. У овој несрећи је погинуло 829 совјетских морнара, а тачан узрок инцидента још увек није познат.

Брод Новоросијск у Севастопољу
Брод „Новоросијск“ у Севастопољу

Истражна комисија је овај случај описала као диверзију. Сматра се да су „Новоросијск“ разнели диверзанти италијанске ратне морнарице. Многи официри италијанске флоте нису се слагали са одлуком руководства да СССР преда брод назван у част Гаја Јулија Цезара и заклели су се да то неће допустити. Према овој верзији, диверзанти су поставили мину под „Новоросијск“, који је при експлозији изазвао детонацију моћнијег апарата који су Италијани сакрили у броду пре него што су га предали СССР-у.

Потапање „Карда“

Северни Вијетнам је ретко успевао да победи Американце у отвореној бици. Међутим, ако се говори о диверзији, партизанским операцијама, заседама, смелим нападима на задње јединице противника, северновијетнамска војска није имала премца. Њихов највећи плен је носач авиона „Ју-Ес-Ес Кард“. Током Другог светског рата група авиона са тог брода је уништила 11 немачких подморница. „Кард“ је након победе „пензионисан“, али су га вратили у строј чим је почео Вијетнамски рат. Овај пут је имао транспортни задатак — пребацивање војске, војне опреме и муниције. Брод је дуго био трн у оку војној команди Северног Вијетнама, па су у априлу 1964. решили да га униште. Извршитељ операције је био стручњак за експлозив Лам Сон Нао, који је увукао у операцију још два војника.

Амерички носач авиона Кард
Амерички носач авиона „Кард“

У ноћи 2. маја они су на два кануа тихо допливали до брода и поставили две експлозивне направе са сатним механизмом тежине по 40 килограма. Вијетнамци су једва успели да се сакрију пре експлозије. Ово је први случај у историји да су два дрвена чамца потопила цели носач авиона. Америчкој војсци је требало више од две седмице да га некако поправе и врате у војну базу на Филипинима. Након тога се вратио у строј и ограничено учествовао у војним операцијама, све до 1970.

Фолкландска операција

У априлу 1982. године је између Велике Британије и Аргентине почео рат за Фолкландска острва, који је трајао до 14. јуна. Аргентинска авијација је била прилично добро наоружана, рачунајући најновије противбродске ракете француске производње „Егзосет“. Једном од таквих ракета су 4. маја нанели велику штету британском бојном броду „Шефилд“, који је потонуо. Према непотврђеним подацима, Аргентинци су бомбардовали носач авиона „Инвинсибл“.

Британски принц Ендрју и британски официри на носачу авиона Инвинсибл креће ка Фолкландским острвима
© AP PHOTO / PRESS ASSOCIATION
Британски принц Ендрју и британски официри на носачу авиона „Инвинсибл“ креће ка Фолкландским острвима

Команди краљевске флоте је постало јасно да је копнена инвазија немогућа без уништавања противникових војно-ваздушних сила. Наступила је двонедељна пауза у војним операцијама. Већ 15. маја на острво Пебл је дошла група познатих британских специјалаца САС. На острву се налазио један од аргентинских аеродрома опремљених јуришним бомбардерима ИA-58 „Пукара“, лаким борбеним „Турбо ментором“ и транспортним „Скајвен“. Британци су се највише плашили штурмовика који су представљали озбиљну претњу копненим јединицама након слетања на Фолкландска острва.

Специјалци су извршили напад на острво Пебл 15. маја. На острво је хеликоптером стигло 45 специјалаца. Сваки је, осим стандардног наоружања, носио и експлозив. Они су неприметно продрли у одбрамбени део аеродрома и минирали део авиона, након чега су отворили ватру из свих врста оружја. Британци су уништили 11 аргентинских авиона, писту и стигли су до зоне евакуације без препрека. У операцији није погинуо ниједан војник.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. a bre dje ce te govno minirati il na njega pucati z bilo kakva kalibra, i vas ce posrati; zato predlazem nesto sto bi hemicari odredili da se uradi totalna deratizacija i dezinfekcija, da ga nema. — da ne moramo posle lafet koristiti, kucu cveca praviti il spomenik u predklonu vajati i kojekakve ludorije ciniti. — ali necemo ni u bunar bacati i dubinsku vodu poganiti i stranku zelenih ljutiti. — al nemojte kucne hemikalije, misomor il pepein, to oce izbor iz britanske kuhinje a onda je uspeh zagarantovan. — a posto je u pitanju tezak smrad nuzna je upotreba gas maski i zastitnih odela. — pozdrav baki Stojanki, crvenkapi i lovcu koje ne znam, a sto bas moramo sve da znamo i imamo. — dovoljno je za zivot znati predvideti, gazda biti, rakiju peci, prsutu i slaninu susiti, crkvu u blizini imati a vernu zenu u zlatne aljine ogrnuti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!