БЕОГРАД – Виши суд у Београду ослободио је данас оптужби петорицу окривљених за шпијунажу у корист француске обавештајне службе крајем деведестих година, а који у су медијима прозвани група “Паук“.
Након 18 година од покретања поступка, овом првостепеном пресудом оптужби су ослободијени Југослав Петрушић, Милорад Пелемиш, Слободан Орашанин, Раде Петровић и Бранко Влачо којем се судило у одстуству јер у Босни и Херцеговини издржава казну од 13 година затвора због кривичног дела против човечности.
Против Пелемиша и Орашанина одбијена је оптужба за незаконито ношење оружја због наступања апсолутне застарелости кривичног гоњења.
На ову пресуду тужилаштво има право да уложи жалбу Апелационом суду у Београду.
Део оптужнице којим се терете и за убиство двојице Албанаца на КиМ 1999. године и изнуду прошлог месеца је раздвојен од овог поступка, а према најави судије, суђење за та дела биће заказано на јесен.
Судија Владан Иванковић је у образложењу пресуде навео да је током поступка утвђено да је само Петрушић био припадник француске обавештајне службе, али да је приликом уласка у земљу затражио контакт и са цивилним и војним службама безбедности Србије.
Нико од испитаних сведока из ових служби није рекао да је код Петрушића приметио деловање против интереса СРЈ нити да је под команду стављао остале оптужене, напоменуо је судија.
Што се тиче одбијања оптужбе за незаконито ношење и држање оружја, судија је навео да је, с обзиром на бројне законске измене последњих година, примењен најблажи закон по учиниоце, по којима је кривично гоњење застарело.
Он је међутим рекао да ће уколико та одлука постане правоснажна, у сваком случају бити донето решење о одузимању оружја.
Тужилаштво окривљене терети оптужницом за шпијунажу у корист француске обавештајне службе и недозвољено држање оружја.
У време хапшења ове групе 1999. тадашњи секретар за информисање Горан Матић саопштио да су ухапшени чланови шпијунско-терористичке групе “Паук“, који су, како је рекао, после низа почињених злочина, планирали и атентат на Слободана Милошевића.
За то никада међутим никада нису ни били оптужени, а случај је годинама мењао судске и тужилачке инстанце.
Танјуг