Нелегална приватизација на Косову поприма отворени вид пљачке државне имовине Србије, која се процењује на 200 милијарди долара, без рудног богатства и природних потенцијала
Косовске угљенокопе током 1999. године Весли Кларк није бомбардовао, али су му сада на “нишану”
Само у протекле три деценије држава Србија је у развој Космета уложила око 18 милијарди долара. Од тих пара отварани су рудници, рафинерије и топионице “Трепче”, откривани површински копови лигнита и грађене термоелектране, школе, болнице, поште, железница, стамбени објекти, путеви… Прави власник свих тих, некада друштвених предузећа у Покрајини, и даље је држава Србија. Али, само на папиру.
У Привредној комори Косова и Метохије су израчунали, на основу постојеће документације, да имовина на коју држава Србија полаже право вреди више од 200 милијарди долара. У ту суму нису урачуната рудна богатства и други природни потенцијали.
Истовремено, потраживања српских предузећа на КиМ, на основу власништва али и кредита, износе 190 милиона евра а Фонд за развој Србије има власничког удела у око 150 предузећа чија вредност премашује 140 милиона евра.
Осим великог броја непокретности на Космету, више од 1,4 милиона квадратних метара службених зграда, 145.000 квадрата пословних и 25.000 стамбених зграда, у државном власништву Републике Србије налази се и око 580.000 хектара пољопривредног, шумског и грађевинског земљишта.
Целокупно богатство и власништво Србије, већ 13 година отимају и нелегалним приватизацијама продају власти у Приштини, које је инсталисала међународна заједница.
– Приватизација на Космету је спровођена без претходног утврђивања власништва и супротно Резолуцији 1244 СБУН, а самим тим директно на штету државе Србије која је највећи власник свих капацитета на Косову и Метохији – каже за “Новости” Горан Богдановић, доскорашњи министар у Влади Србије.
Нови шеф канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин поднео је прошле недеље Уставном суду Србије захтев да се преиспита уставност свих приватизација на Космету од 1999. године.
Најављено је и да ће држава Србија, коначно, заштиту својих интереса и имовине на Космету затражити пред највишим међународним судским инстанцама и да ће то бити једно од најважнијих питања у наставку разговора између Београда и Приштине на највишем нивоу.
Док се, евентуално та пљачка не заустави, косовска Агенција за приватизацију до сада је приватизовала 1.358 предузећа и присвојила више од милијарду и по долара, док је вредност продатих непокретности далеко већа.
Да би пред међународном заједницом продаја туђе имовине прошла некажњено, некадашње вође терористичких групација на Космету, а сада челници косовске владе, оно што је најбоље и најскупље на Космету, испод руке нуде и “продају” својим “ослободиоцима”.
Први у ред стао је Вилијам Вокер, некадашњи шеф посматрачке мисије – човек који је измислио Рачак. Он је преко разних фондова постао сувласник десетина српских предузећа на Косову. Одмах за њим, појавио се командант НАТО снага током 1999. године, генерал Весли Кларк. Он сада преговара да добије све резерве косовског лигнита, а оне износе 16 милијарди тона.
И, напокон, јавила се и Медлин Олбрајт, некадашњи државни секретар САД, жена која је срушила Рамбује и са Вокером издејствовала напад на Србију и “ослобађање” Косова. Она заузврат тражи најпрофитабилнију фирму на Косову – пошту и телекомуникације са око милион претплатника у мобилној и 100.000 у фиксној телефонији.
Новости